Sosyal Medya kampanyası işe yaradı, Teröre destek veren memurlar yandı

Terör örgütlerine destek veren memurlar için Başbakanlık düğmeye bastı. Başbakanlık tarafından tüm kamu kurumlarına gönderilen genelgede 'Terör örgütlerine destek veren memuralrın acilen adli mercilere bildirilmesi' istendi.

17 Şubat 2016 Çarşamba 03:11
Sosyal Medya kampanyası işe yaradı, Teröre destek veren memurlar yandı
Sosyal Medya kampanyası işe yaradı: Teröre destek verenler yandı

BAŞBAKANLIK'TAN TERÖR GENELGESİ

Bir süredir Sosyal medya üzerinden yürütülen 'Terör örgütlerine destek veren kamu çalışanları hakkında işlem yapılsın, haklarında soruşturma açılsın, işten el çektirilsin' kampanyası sonuç verdi. Başbakanlık bir genelge yayınlayarak, terör örgütlerinin emirlerini talimatlarını yerine getiren, örgüt propagandası yapan, örgütle mücadeleyi engelleyen kamu çalışanlarının ivedilikle adli mercilere bildirilmesi' emri verildi. Gece Facebook ve twitter gibi mecralarda terör örgütlerinin propagandasını yapan, örgütün algı operasyonlarına katkıda bulunan memurlar da aynı genelge çerçevesinde işlem görecek. Kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticilerine gönderilen terör örgütlerine yönelik propaganda yapan personeller hakkında uygulanacak yasal işlemler ve kamu çalışanlarının uyması gereken önemli hususlar genelge olarak Resmi Gazate'de yayımlandı.

TERÖRLE HER YERDE MÜCADELE

Genelgede, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü milli güvenliğini ve kamu düzenini tehdit eden, devlet otoritesini zaafa uğratmayı amaçlayan, iç ve dış güvenliği bozmaya çalışan, vatandaşların temel hak ve hürriyetlerini yok etmeye yönelik eylem ve saldırılarda bulunan terör örgütleri veya legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten yapılarla mücadelesini hukuki zeminde etkin bir şekilde yürüttüğü belirtildi.
Anayasal bir hakkın kullanımı sonucu kamu hizmetine giren ve devlet adına millete hizmetle yükümlü olan kamu çalışanlarının en önemli vasıflarının dürüstlük, tarafsızlık ve anayasa ile kanunlara bağlılık olduğu vurgulanan genelgede, şunlar kaydedildi:
"Kamu çalışanlarının hizmet içi ve dışındaki davranışlarının, resmi sıfatlarının gerektirdiği niteliklerle bağdaşır olması zorunludur. Devletin ve ülkenin menfaatlerini korumakla yükümlü olan kamu çalışanlarının; anayasaya ve kanunlara sadakatle hareket etmeleri, tarafsızlık ve eşitlik ilkelerine bağlı kalarak, davranışlarıyla kendilerine duyulan güveni zedelememeleri gerekmektedir. Bu çerçevede, kamu çalışanları, kanunların suç saydığı eylemleri işlemek amacıyla kurulan örgüt veya yapılarla hiçbir şekilde ilişki içine giremez; bu yönde faaliyet gösteren herhangi bir harekete, gruplaşmaya, teşekküle veya derneğe katılamaz ya da bunlara yardım ve yataklık edemezler.

ÖRGÜT TALİMATINA UYANLARI ANINDA BİLDİRİN!

Kamu çalışanları, ilgili mevzuatında belirtilen esaslar çerçevesinde yalnız hiyerarşik amirleri tarafından verilen görevleri yerine getirmekle yükümlü olup, bu görevlerin ilgili mevzuata göre yürütülmesinden yalnız amirlerine karşı sorumludurlar. Amirler ise maiyetlerinde çalışanların görevlerini Anayasa ve kanunlara uygun olarak yerine getirip getirmediğini takip ve kontrol etmekle yükümlüdürler."
"Kamu hizmetine girme hakkı da dahil olmak üzere, anayasada yer alan haklardan hiçbiri, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan hukuk devletini ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamaz" ifadelerinin yer aldığı genelgede, bu tür faaliyetlerin kanunlarda adli ve idari nitelikte yaptırım gerektiren fiiller olarak düzenlendiği hatırlatıldı.
Genelgede,
- "Terör örgütleri veya legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten yapılarla ilişki kuran veya eylem birliği içerisinde olan,
- Bu örgüt ve yapıların emir ve talimatlarıyla hareket eden
- Bu örgütlere yardım eden
- Kamu imkan ve kaynaklarını kullanan veya kullandıran
- Bu örgüt ve yapılarla mücadeleyi engelleyen
- Bu örgüt veya propagandasını yapan kamu çalışanları hakkında ilgili mevzuat çerçevesinde idari nitelikli işlemlerin yetkili amirler tarafından yapılacağı suç teşkil eden fiiller yönünden ise durumun ivedilikle adli mercilere bildirileceği belirtilecektir.
Yukarıda belirtilen hususların personel çalışmasına dayalı hizmet alımı ihalesiyle istihdam edilen personel hakkında da ilgili mevzuat çerçevesinde titizlikle uygulanacaktır." maddelerine yer verildi.
Son Güncelleme: 17.02.2016 03:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.