• BIST 100

  11056,1%-0,30
 • DOLAR

  32,83% -0,03
 • EURO

  35,70% 0,06
 • GRAM ALTIN

  2551,96% 0,28
 • Ç. ALTIN

  4132,15% 0,00

İsrail karşıtı gösterilere polis müdahale etti, 15 gözaltı var

Avrupa ülkelerinde İsrail'e destek gösterilerine hoşgörüyle karşılanırken, Filistin'i destekleyen göstericilere polis müdahale ediyor.

DIŞ HABERLER 16.10.2023 22:16:09 0
İsrail karşıtı gösterilere polis müdahale etti, 15 gözaltı var

İsrail karşıtı gösterilere polis müdahale etti, 15 gözaltı var

Hamas militanlarının İsrail'e yönelik saldırısının ardından kara saldırısı hazırlıkları devam ederken, dünyanın pek çok ülkesinde gösteriler sürüyor. 

İsrail yanlısı gösterilere herhangi bir kısıtlama veya yasaklamanın olmadığı Avrupa ülkelerinde, Filistin'e destek gösterileri, güzergah dışına çıkanların gözaltına alınacağı uyarıları, yoğun polis gözetimi ve göz yaşartıcı gaz dahil sert polis müdahalesinin gölgesinde düzenledi.

'GÜZERGAH DIŞINA GÖZALTI' UYARISI

İngiltere'nin başkenti Londra'da 14 Ekim'de on binlerce kişi 'Filistin ile dayanışma göstermek ve İngiliz hükümetinin İsrail-Filistin çatışmasında Filistinlilerin haklarına karşı sessiz tutumunu protesto etmek' amacıyla İngiliz yayın kuruluşu BBC genel merkezi önünde toplandı.

İngiliz polisi, gösteriden önce yaptığı açıklamada, eylem güzergahı dışında ve İsrail'in Londra Büyükelçiliği çevresinde yapılacak gösterilere müsaade edilmeyeceğini ve gözaltılar yapılabileceğini duyurdu.

Londra'daki BBC binası ile Başbakanlık Ofisi 10 Numara'nın bulunduğu Downing Sokağı arasındaki yaklaşık 2,5 kilometrelik güzergah üzerinde geniş güvenlik önlemi alan polis, İsrail Büyükelçiliği'nin bulunduğu Palace Green Caddesi'ni de trafiğe kapattı.

15 KIŞI GÖZALTINA ALDI

Polis, Filistin'e destek yürüyüşünün sona ermesinin ardından bazı grupların Trafalgar Meydanı ve elçilik çevresine yürümesi üzerine bu noktalarda güvenlik önlemlerini artırdı. Trafalgar Meydanı'ndaki gözaltılar sırasında polisle eylemciler arasında gerginlik yaşandı.

Londra Metropolitan Polisi, gösterinin ertesi günü yaptığı açıklamada, başkentteki Filistin'le dayanışma yürüyüşünde 15 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Öte yandan, İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman da 11 Ekim'de ülkede bazı durumlarda 'Filistin bayrağı sallamanın yasal olmayabileceğini' duyurmasına rağmen göstericilerin çok sayıda Filistin bayrağını ellerinde taşıdığı görüldü.

Fransa'da Filistin'e destek gösterilerinin tamamına yasak getirildi

İsrail-Filistin çatışmasının ilk günlerinde, Fransa'nın Paris ve Strazburg kentlerinde İsrail yanlısı gösterilere izin verilirken, Filistin'le dayanışma gösterileri ise 'kamu düzenini bozma riski taşıdığı' gerekçesiyle Paris, Strazburg, Lyon ve Marsilya'daki yerel makamlarca art arda yasaklandı.

Yasaklara rağmen Filistin ile dayanışma gösterilerinin düzenlendiği Strazburg'da 13 kişi, Marsilya'da 4 kişi ve Lyon'da 1 kişi gözaltına alındı.

Filistin'e destek gösterilerinin ülke geneline yayılmaya başlamasının ardından Fransız hükümeti, 12 Ekim'de aldığı kararla 'Filistin yanlısı tüm gösterilere' kamu düzenini bozabileceği gerekçesiyle yasak getirdi.

BİBER GAZI VE TAZYİKLİ SUYLA MÜDAHALE

Fransız hükümetinin yasaklama kararına rağmen, kararın alındığı 12 Ekim'de başkent Paris'te Filistin'e destek gösterisi düzenlendi ve polis, gösteri esnasında Filistin destekçilerine biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Başkentte, iki gün sonra yapılan bir diğer gösteride de güvenlik güçleri ellerinde Filistin bayrakları ve boynunda Filistin kültürünün bir parçası olan Filistin kefiyesi diye bilinen poşuları takan protestocuları durdurdu ve toplam 752 kişiye para cezası kesti.

Fransa'da faaliyet gösteren 'Filistin İçin Hareket Derneği', hükümetin, Filistin'e destek gösterilerini yasaklama kararına tepki gösterdi ve söz konusu kararı Danıştay'a taşıdı.

GÖSTERİLERE İZİN VERİLMEDİ

İsrail-Filistin çatışmasının başlamasının ardından Almanya'da Berlin polisi, 11 Ekim'den bu yana Filistinlilerle dayanışma gösterilerine izin vermiyor.

Polisin yasağına rağmen, aralarında Filistinlilerin de bulunduğu bir grup, 14 Ekim'de polise 'Orta Doğu'da barış-Orta Doğu'da ateşkes-İki devletli çözüm' sloganıyla gösteri yapmak için başvurduktan sonra kent merkezindeki tarihi Brandenburg Kapısı'nın önündeki meydanda toplandı.

Polis, gösterinin yasaklandığı gerekçesiyle eylemcilerin meydandan ayrılmasını istedi. İnternetten gösterinin yasaklandığına dair kararın yayımlanmadığını belirten eylemciler, kararın yazılı halini görmek istedi.

Bu arada göstericiler polise, barışçıl bir gösteri yapacaklarını, sadece seslerini duyurmak istediklerini anlattı.

Söz konusu yazılı karar gelene kadar eylem yapan göstericiler, 'Bombardımanları durdurun', 'Filistin'e özgürlük', 'Çocuklarımız ölüyor, herkes başka tarafa bakıyor', 'Medya nerede?', '(Almanya Başbakanı Olaf) Scholz neden sessizsin?' şeklinde sloganlar attı. Göstericiler, Gazze'de öldürülen çocukların fotoğraflarını da yerlere koydu.

Bir süre sonra polis aracından gösterinin yasaklandığı ve eylemcilerin bölgeden ayrılması gerektiği anonsu yapıldı. Ardından polis, çok sayıda göstericiyi gözaltında aldı, eyleme katılan diğer kişiler de bölgeden ayrıldı.

Berlin'de aynı gün yapılması planlanan başka bir gösteri daha yasaklandı.

Frankfurt'ta da yaklaşık 750 kişinin katıldığı eylemde polis 100 kişiyi kimlik tespiti yapmak amacıyla kısa süreliğine gözaltına aldı.

Köln'de düzenlenen gösteride polis, İsraillilerin karşısında gösteri yapan Filistinlilerin sayılarının az olması nedeniyle gösteriye izin verdi. Filistin bayraklarının taşındığı gösteriye, Türkler ve diğer Müslüman ülke vatandaşları da destek verdi.

ÇOK SAYIDA EYLEMCİYE GÖZALTI

Berlin'de dün toplanan yaklaşık 1000 kişinin Filistinlilerle dayanışma gösterisi yapmasına izin vermedi.

Polis, gösterilerin yasaklandığı gerekçesiyle eylemcilerin meydandan ayrılmasını istedi. Bu arada göstericiler ile polis arasında zaman zaman arbede yaşandı. Polis, mukavemet gösteren çok sayıda göstericiyi gözaltına aldı.

HOLLANDA'DA 3 GÖZALTI

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da düzenlenen Filistin'e destek gösterisinde 3 kişi gözaltına alındı.

Amsterdam'ın Dam Meydanı'nda düzenlenen gösteriye katılan yaklaşık 15 bin kişi kentin batısındaki Westerpark'a doğru yürüyüşe geçti.

Gösterilerde biri Hamas bayrağı açan, ikisi yüzlerini kapatarak polise mukavemet eden 3 kişi gözaltına alındı.

YÜRÜYÜŞÜN GÜZERGAHI DEĞİŞTİRİLDİ

Kentteki İkinci Dünya Savaşı'nda ilk baskınların yapıldığı eski Yahudi mahallesi Jonas Daniel Meijer Meydanı'nda tamamlanması planlanan gösterinin güzergahı Hollandalı makamların baskısıyla değiştirilerek Westerpark'a yönlendirildi.

Gösteriyi organize eden Filistinli derneklerin yetkilileri, yürüyüş güzergahının değiştirilmesi nedeniyle hayal kırıklığına uğradıklarını belirtti.

Hollanda'nın geçici hükümetinin Başbakanı Mark Rutte, daha önce Temsilciler Meclisinde yaptığı açıklamada, belediyelerin Hamas yanlısı gösterilere müdahale edeceğini duyurmuştu.

Rutte, Filistinlilerin Hollanda'da gösteri yapma hakkına sahip olduğunu ancak gösteride antisemitik söylemlerin ve Hamas yanlısı açıklamaların 'kabul edilemez' olduğunu dile getirmişti.

Diğer yandan, İsviçre'nin başkenti Bern ile Cenevre kentinde geniş güvenlik önlemleriyle Filistin'e destek gösterileri düzenlenirken, Basel ve Zürih'te ise Filistin yanlısı gösterilerin yapılmasına izin verilmedi.


Seger’in ampulleri sürücülerin yollarını aydınlatıyor

Emekli maaşını VakıfBank’a taşıyacaklara, 24.000 TL

Sıcak suyla duş almak cildi kurutabilir

Moody’s Şekerbank’ın notlarını üç kademe birden yükseltti

İSKİ, İstanbulluları su tasarrufuna davet ediyor

İş Bankası’ndan yeni nesil POS ürünü POB

Turizm bölgelerine coğrafi işaret dopingi

Katliam yasası AKP ve MHP oylarıyla kabul edildi

Olimpiyatlarda yarışacak sporcular moral depoladı

İmamoğlu | Kıbrıs konusu KKTC ve Türkiye için hayatidir

Kılıçdaroğlu | Halkımıza sürtük çapulcu dediği için elini sıkmadım

Emeklilerin TUİK isyanı | Lüks şatafat içinde yaşayanlar....

Çağla Tuğaltay cinayeti | Katili tanıdık biri

Erdoğan'na 550 milyon liralık araç hediyesine sert tepki

Rus fenomen, dünya turuna çıktı, Türkiye'de hayatını kaybetti

Ticaretin kalbi Laleli’de atacak

Şengör Hoca'dan Yusuf Tekin'e zehir zemberek mektup

İstanbul Kent Üniversitesi Karetede Avrupa ücüncüsü oldu

Türk pasaportu 7 basamak yükseldi | Dünya Pasaport Liginde lider değişti

İBB 5 yılda 1 milyon haneye et ulaştırdı

Sezen Aksu, Egemen Bostancı’nın Adını Hatıra Ormanı İle Yaşatacak

Horlayan da Dinleyen de Risk Altında

Sıcak havalarda neden daha çabuk sinirleniyoruz?

Irak Kalkınma Yolu ile yıllık 5 milyar dolarlık potansiyel

Yerli Yatırımcıların Pay Senedi Varlıkları 3.7 Trilyon Liraya Ulaştı

Böberkeler zarar veren 5 önemli yaz hatası

Bağışıklık sistemi düşüklüğünün 11 belirtisi

Kapalı otoparklar hayati tehlike yaratabiliyor!

Biden’ın adaylıktan çekilmesinin sonuçları ne olur?

Cildinizi Yazın da Koruyun: Güneş Lekeleri ile Mücadele

Yükleniyor

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16

YAZARLAR