• BIST 100

  11056,1%-0,30
 • DOLAR

  32,83% -0,03
 • EURO

  35,70% 0,06
 • GRAM ALTIN

  2551,96% 0,28
 • Ç. ALTIN

  4132,15% 0,00

Kordsa 50’nci yaşını dünya liderliğiyle kutladı

1973 yılında İzmit’te faaliyetlerine başlayan Kordsa, aradan geçen 50 yılda dünyanın lider ileri malzeme şirketlerinden biri oldu.

Otomobil 7.09.2023 17:41:17 0
Kordsa 50’nci yaşını dünya liderliğiyle kutladı

Türkiye’den 4 kıtaya uzanan Kordsa 50’nci yaşını dünya liderliğiyle kutladı

50’nci yıl özel etkinliğinde konuşan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Kordsa’nın ‘global ileri malzeme şirketi’ olma vizyonuyla bugüne kadar çok sayıda ilki başardığının altını çizerken, “Kordsa önümüzdeki dönemde de dünyadaki malzeme devrimine öncülük edecek. Farklı coğrafyalarda hatta uzayda hayatı güçlendirmeye devam edecek. Sabancı Topluluk Vaadi’ndeki gibi; Türkiye ile dünyayı birleştirecek. Hem bugün ve gelecek; hem de Türkiye ve dünya arasında bir köprü olacak” dedi.

Lastik, inşaat güçlendirme ve kompozit teknolojileri pazarlarının global oyuncusu Kordsa, 1973 yılında başladığı güçlendirme yolculuğunda yarım asrı geride bıraktı. Bugün Türkiye, Brezilya, Endonezya, Tayland, ABD, Almanya ve İtalya olmak üzere 7 ülkede toplam 13 üretim tesisi ile faaliyet gösteren ve 4 kıtada 4 binin üzerinde kişiye istihdam sağlayan Kordsa, lastik güçlendirme iş kolundaki dünya liderliğini sürdürürken, inşaat güçlendirme ve kompozit teknolojileri alanlarında da küresel ayak izini genişletmeye devam ediyor. 

Sabancı Topluluğu iştiraklerinden Kordsa’nın 50’nci kuruluş yıl dönümü Sakıp Sabancı Müzesi’nde düzenlenen özel bir etkinlikle kutlandı. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyeleri, Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper ve Sabancı Topluluğu üst düzey yöneticilerinin yanı sıra Kordsa’nın farklı coğrafyalarından çalışanlarının ve iş ortaklarının katıldığı organizasyonda, şirketin 50 yıllık başarı öyküsü katılımcılarla paylaşıldı. 

“KORDSA FARKLI COĞRAFYALARDA HATTA UZAYDA HAYATI GÜÇLENDİRMEYE DEVAM EDECEK”

Etkinlikte konuşan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Kordsa’nın 50 yıl boyunca her zaman ve her yerde öncelikle müşterisinin yanında olduğunu ifade ederken, “Bugün Kordsa, ileri malzeme teknolojilerinde dünyanın lider şirketlerinden biri haline geldiyse, bunun en büyük nedenlerinden biri müşterilerinin varlığıdır. Kordsa’yı Kordsa yapan; çok güçlü, çok titiz, çok mükemmeliyetçi, çok teknoloji odaklı müşterileridir. İşte bu mükemmeliyet tutkusu Kordsa’ya bu başarısını getirmiştir. Bu sayede Kordsa, bugün dünyada her üç uçak lastiğinden ikisini ve her üç otomobil lastiğinden birini güçlendiren bir şirkete dönüşmüştür” ifadelerini kullandı.

Dünyanın büyük bir hızla değiştiğinin altını çizen Güler Sabancı, “Ama Kordsa için değişmeyen bir şey var: Bizi bir arada tutan var oluş amacımız, ekip çalışmasına ve ortak akla verdiğimiz önem, yüksek kalite tutkumuz, müşteri odaklı oluşumuz. Endonezya’dan, Tayland’dan, Amerika’dan, Brezilya’dan, İtalya’dan yüzlerce çalışanı bir ekip olarak ayakta tutan işte bu anlayıştır. Küreselleşme nasıl sadece ticari ilişkilerle açıklanamazsa, ‘küresel olmak’ da sadece yurt dışına satış yapmaktan ibaret değildir. Tüm saat farklarına, tüm kültürel farklılıklara rağmen, bir takımı bir amaç doğrultusunda ayakta tutmaktır. Tüm zorluklara rağmen, hep birlikte aynı hedefe yürümektir. Kordsa, işte bunu başardığı için global bir şirkettir” dedi. 

“KORDSA’NIN VİZYONU ‘GLOBAL İLERİ MALZEME TEKNOLOJİLERİ ŞİRKETİ’ OLMAKTIR”

Kalıcı başarının bireysellikten çok ekip çalışmasıyla mümkün olduğunun altını çizen Güler Sabancı, “İnsan kaynakları ve çalışan gelişimi konusunda Kordsa her zaman lider oldu. Henüz ilk dönemlerimizde dahi, arkadaşlarımızı yurt dışındaki önemli üniversitelere göndermenin yollarını bulduk. Arkadaşlarımız, aynı anlayışı, bugün Sabancı Üniversitesi ile devam ettiriyor. Bugüne kadar 100’e yakın Kordsa çalışanı, Sabancı Üniversitesi’nin gelişim programlarından mezun oldu. Bu sayıyı da sürekli artırıyoruz. Gelişime bakışımız sadece bu üniversite programlarıyla da sınırlı değil. 2016 yılında açtığımız ve Avrupa’nın ilk üniversite-sanayi iş birliği olan Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’miz, inovasyonda öncü olma misyonumuzun da sembollerinden biri oldu. Bugün toplam 100’ün üzerinde fakülte üyesi, ziyaretçi araştırmacı, doktora ve yüksek lisans öğrencisi bu merkezimizde geleceğin ileri malzeme teknolojilerini araştırıyor. Dünyanın, insanlığın, ülkemizin hizmetine sunuyor” şeklinde konuştu.

Kordsa’nın gelecek başarılara da aynı değerlerle yürüyeceğini sözlerine ekleyen Güler Sabancı konuşmasını şöyle tamamladı: “Kordsa’nın vizyonu; ‘global ileri malzeme teknolojileri şirketi’ olmaktır. Teknoloji odaklı bir vizyon ortaya koymak da aslında sürekli gelişmektir. Zamanın ruhuna ayak uydurmak; hatta zamanın ötesine geçmektir. Müşterilerini, paydaşlarını da bu yolculuğa dahil etmektir. Geleceğin malzemeleri bir devrim ve Kordsa bu devrimin öncüsü olacak. 50 yıllık tecrübesini ve lastik güçlendirmedeki bilgi birikimini kompozite, inşaat güçlendirmeye, yeni iş kollarına yayacak. Farklı coğrafyalarda hatta uzayda hayatı güçlendirmeye devam edecek. Sabancı Topluluk Vaadi’ndeki gibi; Türkiye ile dünyayı birleştirecek.”

“KORDSA’DA ‘İNOVASYON MOTORU’ YÜKSEK DEVİRDE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEK”

Kordsa CEO’su İbrahim Özgür Yıldırım ise şunları söyledi: “Geleceğin malzemeleri yeni ufuklar demek. Sektör lideri olarak, sorumluluğumuzun farkındayız. Kordsa’da ‘inovasyon motoru’ daha yüksek devirde çalışmaya devam edecek. Bir kurum değerleri kadar güçlüdür. Küresel ayak izimiz, inovasyon ve sürdürülebilirlik liderliğimiz ile müşterilerimize değer yaratmaya devam edeceğiz.”

Kordsa’nın lastik, kompozit ve inşaat güçlendirme teknolojileri ile tüm dünya için teknoloji geliştirdiğinin altını çizen İbrahim Özgür Yıldırım, “2022 sonu itibarıyla 900’ün üzerinde patentimiz var. Teknoloji liderliğimizi, ilim ve bilimin ışığında sürdüreceğiz. Yerdeki otomobilin lastiğinden, gökyüzündeki uçağın kanadına ve uzay araçlarının paraşütlerine kadar her yerde olduğumuz gibi, geleceği de geleceğin malzemeleri ile güçlenerek ve güçlendirerek biz yaratacağız. 2023 Kordsa’mızın 50’nci, Cumhuriyetimizin ise 100. yılı… Bu yolculuğun kararlı ve güçlenerek devam etmesi için yeni vizyoner bakış açıları, yeni stratejiler ve yeni yollar ama aynı idealle büyüme kararlılığı içinde ilerleyeceğiz. Hayatı daha güvenli, daha verimli, daha kolay kılabilmek için, güçlendirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

DÜNYACA ÜNLÜ İSİMLER ‘GELECEĞİN MALZEMELERİ’Nİ ANLATTI

Öte yandan, organizasyonun ilk bölümünde konuk konuşmacı olarak sahne alan ve inovasyon konusunda dünyanın en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen INSEAD Teknoloji Yönetimi Öğretim Görevlisi Prof. Ben. M. Bensaou, şirketlerin inovasyonu bir bütün olarak organizasyona yayması için gerekli olan düşünce ve iş yapış biçimleriyle ilgili kapsamlı değerlendirmelerde bulundu. Prof. Ben. M. Bensaou’nun konuşmasının ardından, alanlarında dünyaca ünlü isimlerin katıldığı “Geleceğin Malzemeleri” paneli düzenlendi. Goodyear Sürdürülebilirlik ve Güçlendirme Malzemeleri Global Tedarik Direktörü Rainer Egner, Purdue Üniversitesi Malzeme ve Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Mükerrem Çakmak, Utah Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Doktor Taylor Sparks ve Future Materials Group Kurucusu ve Yönetici Direktörü Adrian Williams’ın yer aldığı panelde, dünya ekonomisinde yeni devrim olarak nitelendirilen malzeme teknolojilerindeki yeni trendler ve yol haritaları masaya yatırıldı. Organizasyon, Kordsa 50. Yıl Kokteyli ile sona erdi.


Seger’in ampulleri sürücülerin yollarını aydınlatıyor

Emekli maaşını VakıfBank’a taşıyacaklara, 24.000 TL

Sıcak suyla duş almak cildi kurutabilir

Moody’s Şekerbank’ın notlarını üç kademe birden yükseltti

İSKİ, İstanbulluları su tasarrufuna davet ediyor

İş Bankası’ndan yeni nesil POS ürünü POB

Turizm bölgelerine coğrafi işaret dopingi

Katliam yasası AKP ve MHP oylarıyla kabul edildi

Olimpiyatlarda yarışacak sporcular moral depoladı

İmamoğlu | Kıbrıs konusu KKTC ve Türkiye için hayatidir

Kılıçdaroğlu | Halkımıza sürtük çapulcu dediği için elini sıkmadım

Emeklilerin TUİK isyanı | Lüks şatafat içinde yaşayanlar....

Çağla Tuğaltay cinayeti | Katili tanıdık biri

Erdoğan'na 550 milyon liralık araç hediyesine sert tepki

Rus fenomen, dünya turuna çıktı, Türkiye'de hayatını kaybetti

Ticaretin kalbi Laleli’de atacak

Şengör Hoca'dan Yusuf Tekin'e zehir zemberek mektup

İstanbul Kent Üniversitesi Karetede Avrupa ücüncüsü oldu

Türk pasaportu 7 basamak yükseldi | Dünya Pasaport Liginde lider değişti

İBB 5 yılda 1 milyon haneye et ulaştırdı

Sezen Aksu, Egemen Bostancı’nın Adını Hatıra Ormanı İle Yaşatacak

Horlayan da Dinleyen de Risk Altında

Sıcak havalarda neden daha çabuk sinirleniyoruz?

Irak Kalkınma Yolu ile yıllık 5 milyar dolarlık potansiyel

Yerli Yatırımcıların Pay Senedi Varlıkları 3.7 Trilyon Liraya Ulaştı

Böberkeler zarar veren 5 önemli yaz hatası

Bağışıklık sistemi düşüklüğünün 11 belirtisi

Kapalı otoparklar hayati tehlike yaratabiliyor!

Biden’ın adaylıktan çekilmesinin sonuçları ne olur?

Cildinizi Yazın da Koruyun: Güneş Lekeleri ile Mücadele

Yükleniyor

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16

YAZARLAR