• BIST 100

  10471,32%0,76
 • DOLAR

  32,62% -0,52
 • EURO

  34,99% -0,64
 • GRAM ALTIN

  2426,33% -0,76
 • Ç. ALTIN

  3891,52% 0,00

Sosyal Jet-Lag Nedir? Sağlığımızı ve Yaşam Kalitemizi Nasıl Etkiliyor? 

Sosyal Jet-Lag, çeşitli zaman uyumsuzlukları nedeniyle sosyal ve biyolojik saatimiz arasında meydana gelen dengesizliğe verilen ad.

Nedir? 13.12.2022 16:27:20 0
Sosyal Jet-Lag Nedir? Sağlığımızı ve Yaşam Kalitemizi Nasıl Etkiliyor? 

Sosyal Jet-Lag Nedir? Sağlığımızı ve Yaşam Kalitemizi Nasıl Etkiliyor? 


Özellikle zorunlu şekilde karşımıza çıkan zaman uyumsuzlukları ve vardiyalı çalışma gibi faktörler sonucunda ortaya çıkıyor.  Genel olarak yaygın şekilde görülen sosyal jet-lag yaşam kalitemizi pek çok açıdan etkiliyor.  HiDoctor Uzman Klinik Psikoloğu Hazal Kerimoğlu, uyku düzeninde meydana gelen sorunların da sosyal jetlag olarak dönüşünü görmenin mümkün olduğunu söylüyor ve pek çok rahatsızlığa kapı aralıdığına dikkat çekiyor.

Toplumun yaşam kalitesini ve mutluluğunu artırmak amacıyla yola çıkan HiDoctor psikologları, son dönemde yaygın şekilde görülen ve yaşam kalitemizi pek çok açıdan etkileyen Sosyal Jet-Lag ile ilgili uyarılarda bulundu. HiDoctor Uzman Klinik Psikoloğu Hazal Kerimoğlu: ‘’ Günümüzde uyku ile ilgili yapılan sayısız araştırma gösteriyor ki; uykunun sağlığımız ve yaşam kalitemiz üzerindeki etkileri oldukça fazla. Buna bağlı olarak uyku düzeninde meydana gelen sorunların da sosyal jetlag olarak dönüşünü görmek mümkün’’ dedi. İşte Sosyal Jet-Lag’ın sağlımız üzerindeki olumsuz etkileri ve çözüm önerileri.

Yazar: Uzman Klinik Psikolog Hazal Kerimoğlu

Sosyal Jet-Lag Nedir?

Günlük hayatımızda devamlı olarak yoğunluk ve koşuşturmacayla beraberiz. Gerek sosyal sorumluluklarımız gerek aile hayatındaki yükümlülüklerimiz bizleri devamlı etkin olmaya çağırıyor. 

Bu sorumlulukların dışında kalan zamanlarda kendimize ait değerlere, hobilere ve sevdiğimiz insanlara vakit ayırmaya gayret ediyoruz. Ancak tüm bu kargaşa içinde bazen istemeden kendimizden çalıyor ve sosyal saatimizle biyolojik saatimizi uyumlandıramıyoruz. Bu durumda yaşanan sorunlar kendisini bize Sosyal Jet-Lag olarak hissettiriyor. 

Peki, bu sürecin aşılması adına neler yapılabilir ve sosyal jetlag’ın olumsuz sonuçları nelerdir?

Sosyal Jet-Lag’ın Olumsuz Etkileri

Sosyal Jet-Lag, aslında pek çoğumuzun yaşadığı fakat haberdar olmadığımız önemli konulardan birisi. Güneşin doğuşu ve batışı ile dünyanın oluşturduğu gece gündüz döngüsü bizlere uyku düzenimizle ilgili mesaj veriyor olsa da genellikle bu düzene ayak uyduramıyoruz. Bu uyumsuzluk neticesinde ortaya çıkan sosyal jet-lag pek çok rahatsızlığa kapı aralıyor. 

Aşağıdaki hastalıklar Sosyal Jet-Lag’in ve uyku düzensizliklerinin neden olduğu bazı temel göstergelerdir:

Tip-2 diyabet
Obezite
Kalp hastalıkları
Depresyon
Uykusuzluğa bağlı hafıza ve muhakeme sorunları
El göz koordinasyonunda ortaya çıkan rahatsızlıklar
Biyolojik saatin takip edilmemesi nedeniyle bağışıklık sistemi, hormon salgıları ve vücut ısısı gibi hayati unsurlarda yaşanan sorunlar
Yorgunluk ve olumsuz ruh hali

Sosyal Jet-Lag Nasıl Atlatılır?

Sosyal Jet-Lag, bireyin kendi çabalarıyla da büyük yol katedebileceği bir süreçtir. Bu rahatsızlığın aşılması noktasında insanların gün ışığından yararlanma zamanına dair farkındalık geliştirmesi önemlidir. 

Till Roenneberg bu sorunun çözümü noktasında gün ışığının yanı sıra insanların uyku sisteminin düzenli şekilde devam ettirilmesinin önemli olduğuna vurgu yapıyor. Özellikle iş yaşamının getirdiği saat zorunluluklarının ortadan kaldırılması ve esnek çalışma saatlerine başvurulması önerisinde bulunuyor. Bu sayede işverenlerin de kazançlı çıkacağını ve bireylerin iş hayatına daha verimli katılacağını belirtiyor.

Sosyal Jet-Lag Olmamak İçin Ne Gibi Önlemler Alınabilir?

Sosyal Jet-Lag, tedavisi gerekli olan durumlarda uzman tarafından sunulan bir destek sürecidir. Bunun yanı sıra bu sorunu yaşamamak için alınabilecek önlemler mevcuttur. 

İnsan olarak canlı yaşamının bir parçası olduğumuzu hatırlamak ve dünyanın bize uymasını beklemek yerine bu sisteme ayak uydurmak önemlidir. Yani güneşin doğuşu ve batışı bize uyku düzenimiz hakkında bilgi veren birer mesajdır. Mümkün olduğu kadar bu düzene uygun dinlenme saatleri belirlemek ve biyolojik saatimizle sosyal saatimiz arasında uçurumlar açmamak faydalı olacaktır. 

Uyku düzensizliğinin bir sonucu olarak meydana gelen bu rahatsızlığın önlenmesi için uyku süresi gibi kalitesinin de ön planda tutulması tavsiye edilebilir. Yani biyolojik saate uygun bir istirahat süresi belirledikten sonra uyku kalitesi için neler yapabileceğinizi değerlendirebilirsiniz.

Uyku Düzeni Neden Önemlidir?

Uyku düzeni hakkında bugüne dek sayısız araştırma gerçekleştirilmiş olsa da herhangi bir incelemeye gerek kalmadan uykunun önemini kendi bünyemizden de rahatlıkla anlamak mümkündür. 

Uykusuz kaldığınız bir günü düşünün; ne kadar verimli ve kaliteli zaman geçirdiniz? Gün içinde aktif olmayı, olumlu bir psikolojiye sahip olmayı ve daha pek çok avantajı içeren yeterli uyku, uzun vadede sağlığımızı koruyor. Bu nedenle uyku düzeninin istisnalar haricinde belli bir rutine oturtulması önemlidir. 

Uyku düzensizliği başta Sosyal Jet-Lag olmak üzere sayısız rahatsızlıklara kapı araladığı gibi bizim de hayat kalitemizden çalacaktır. Biyolojik saatimize uygun bir dinlenme sürecinin tüm organlarımız ve bağışıklık sistemimizin yenilenmesi üzerinde ne kadar önemli olduğunu söylemek gerekir.

Bahsettiğimiz gibi, çağımızın dikkate değer sorunlarından birisi olarak Sosyal Jet-Lag’den bahsetmek olanaklıdır. Bu durumun temel sebebi uyku saatlerimizi yapımıza bağlı olarak değil, farklı etkenlere göre düzenlememizdir. Vardiyalı çalışma gibi zorunluluklar neticesinde ortaya çıkan uyku düzensizliği tablosu Sosyal Jet-Lag gibi sorunların nüfus geneline yayılmasına sebep olmuştur. 

Özetlemek Gerekirse; Sosyal Jet-Lag, vardiyalı çalışma ve zorunlu zaman uyumsuzlukları gibi durumlar neticesinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bizim sosyal olarak kurduğumuz hayatın biyolojik yapımızla uyumlu olmamasından kaynaklanır. 

Sosyal Jet-Lag’in önüne geçmek için düzenli ve sağlıklı bir uyku biçimi belirlemek biyolojik yapımıza yani dünyanın döngüsüne uygun uyku saatleri düzenlemek gerekir. Aksi takdirde Sosyal Jet-Lag’in ve uyku düzensizliğinin çok sayıda rahatsızlığa sebep olduğunu söylemek mümkündür. 

Bazı durumlarda bu tip rahatsızlıkların önüne geçmek için uyku saatlerini düzenlemek yeterli olurken; bazen bireyin destek alarak hareket etmesi gerekli olur. Bu aşamada uzman desteğine başvurmak oldukça önemlidir. 


İhracatçılar mesleki eğitim ile katma değer yaratıyor

Efes Antik Kenti'ne zengin sofrası kuruldu

İstanbul Adalar'da ne oluyor | İBB açıkladı

İBB'den Almanya'da Hızray testi

Dolandırıcılar tatil yapmaz | Sosyal medya hesabınızı kaptırmayın

Yüzme, bel fıtığı oluşumunu engellemez!

Sabaha karşı bedava pilav kavgası

Tehlikeli sıcaklardan 8 tedbirle korunun

Uzungöl'de Arapların kavgası ortalığı karıştırdı

Sevgili kavgasında tramvay durağı görevlisi öldürüldü

Helal kruvaziyer sektörü büyüyor

Dolandırıcılık çetesinin içinde ünlü oyuncu çıktı

Ekin Can'ın sanat yolculuğu | Göçük altından sahneye

İşgalden kurtuluşa Karadeniz savunması

Kayseri'de Atatürk Anıtı üçüncü kez alçakların hedefi oldu

OTOKAR'ın otonom zırhlıs ı Alpar ile ARMA II aracı dünya sahnesinde

Kene vücuda yapışmışsa vakit kaybetmeden çıkarılmalı!

EİB | Dünyanın tarım ambarından kalıntısız ürün katma değerli ihracat

Tatile giderken tansiyon aletinizi unutmayın

Hastanede maganda dehşeti | Küfürler savurdular, doktora saldırdılar

Palandöken | Esnaf yanında çalışacak eleman bulamıyor

Avukat Serkan Bayram kimdir?

Çine'de orman yangınına ilk müdahale vatandaşlardan

Acemi kasaplar acil servisleri doldurdu | 16 bin yaralı var

Serkan Bayram'ın gerçek hayat hikayesi | Buğday Tanesi Filmi neler anlatıyor?

Sedef Güler Cinayeti | Edirne'de köyde yakalandı

Kayseri'de Atatürk anıtına baltalı saldırı

Hacer Çağla Çetinalp cinayeti | 15 yaşında 130 bıçak darbesiyle öldürüldü

Uyanık pilavcıya THY uçakları bir yıl süreyle yasak

Kurban etleri derin dondurucuda 6-12 ay saklanabilir

Yükleniyor

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16

YAZARLAR