• BIST 100

  11139,5%0,05
 • DOLAR

  33,11% 0,20
 • EURO

  36,06% -0,23
 • GRAM ALTIN

  2582,97% -0,68
 • Ç. ALTIN

  4230,40% 0,00

Yapay Zekâda Başarının Anahtarı: Yapay Zekâdan Sorumlu Yöneticiler

Dell Technologies Yapay Zekâ Çözümleri Başkanı Jeff Boudreau, yapay zekâdan sorumlu yöneticilerin kuruluşlar için kritik önem taşıdığına yönelik açıklamalarda bulundu.

Teknoloji 10.06.2024 12:33:00 0
Yapay Zekâda Başarının Anahtarı: Yapay Zekâdan Sorumlu Yöneticiler

Yapay Zekâda Başarının Anahtarı: Yapay Zekâdan Sorumlu Yöneticiler   

 

Boudreau’ya göre bu roller için işe alım, kuruluşların büyüme, üretkenlik, gelişmiş deneyim ve inovasyon gibi hususları dengelemeleri, değerlendirmeleri ve yapay zekâ stratejilerine liderlik etmelerinde önemli bir yol olarak önem kazanıyor.

 

Her geçen gün giderek daha da önemli bir teknoloji hâline gelen yapay zekâya ayak uydurmak için dünya genelinde kuruluşların ve hükûmetlerin adeta bir yarış içerisinde olduğu görülüyor. Kuruluşlar, en son ve en gelişmiş teknolojilerin benimsenmesini nasıl hızlandıracakları ve koordine edecekleri konusunda stratejiler geliştiriyor. Yapay zekânın büyümeyi nasıl destekleyebileceği, üretkenliği nasıl artırabileceği, deneyimleri nasıl geliştirebileceği ve inovasyonu nasıl hızlandırabileceği ise cevap aranan en önemli sorular arasında yer alıyor. Dell Technologies Yapay Zekâ Çözümleri Başkanı Jeff Boudreau, "doğru anlayan" bir lider belirlemenin, yapay zekânın gücünü ortaya çıkarmaya çalışan kuruluşlar için teknolojinin kendisi kadar önemli olduğunu söylüyor:

 

Yapay zekâ yöneticisi pozisyonu son beş yılda üç kat arttı

 “Bu roller için işe alım, kuruluşların büyüme, üretkenlik, gelişmiş deneyim ve inovasyon gibi hususları dengelemeleri, değerlendirmeleri ve yapay zekâ stratejilerine liderlik etmelerinde önemli bir yol olarak önem kazanıyor. Amerika Birleşik Devletleri Yönetim ve Bütçe Ofisi (OMB) kısa bir süre önce tüm federal kurumların bir Yapay Zekâ Baş Sorumlusu atamasını öngören bir hükûmet politikası yayımladı ve FedScoop'a göre, ABD federal kurumlarının üçte ikisi bunu yerine getirdi. Dell tarafından yapılan bir araştırma, küresel olarak yapılan ankete katılan kuruluşların yaklaşık yüzde 20'sinin yapay zekâ stratejisini belirlemek için merkezî bir ekip veya birey belirlediğini, bir başka rapor ise yapay zekâ yöneticisi pozisyonlarının sayısında son beş yılda üç kat artış yaşandığını ortaya koydu.” 

 

Tüm sektörlerde 120'den fazla Yapay Zekâ Baş Sorumlusu görev yapıyor

“Yapay Zekâ Baş Sorumluları kuruluşlar operasyonlarını optimize etmeye ve yapay zekâyla rekabet avantajı sağlamaya çalışırken kritik bir rol oynuyor. Kamu sektörü için Yapay Zekâ Baş Sorumlusu vatandaşa yönelik hizmetleri iyileştirmeyi sağlamanın yanı sıra inovasyonu ve rekabeti teşvik eden bir yapı ve rehberlik sunabiliyor. Özel sektör için Yapay Zekâ Baş Sorumlusu kurum içinde verimliliği artırabiliyor, ekip üyeleri için daha fazla üretkenlik ve son müşterileri için daha iyi bir deneyim sağlayabiliyor. Yapay Zekâ Baş Sorumluları dünyasında yer alan kıdemli biri olarak Dell Technologies'de 25 yılı aşkın bir süre çalıştıktan sonra geçtiğimiz Eylül ayında bu göreve geldiğimde sadece 30 şirket Yapay Zekâ Baş Sorumlusu atamıştı. Şu anda tüm sektörlerde 120'den fazla Yapay Zekâ Baş Sorumlusu var ve her geçen sayıları daha da artıyor.”

 

Yapay zekâ  yöneticilerine tavsiye: Kuruluşunuzun genel YZ stratejisini anlayın

“Yapay Zekâ Baş Sorumlusu olarak görev yaptığım süre boyunca birçok müşterimiz bu rolle ilgili ve kendi kurumlarında nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda benden rehberlik istedi. Her kuruluş farklı olsa da bu teknolojiyi benimsemek ve kullanmak isteyen diğer YZ liderleri için birkaç tavsiyenin kıymetli olacağına inanıyorum. Lütfen kuruluşunuzun genel YZ stratejisini anlayın. YZ ile elde etmek veya yaratmak istediğiniz şey nedir? Kaliteli veri neye benziyor ve kaliteli veriyi belirleme süreci nedir? Hedeflerinizi veya sonuçlarınızı net bir şekilde anlamadan, doğru yönetişim modeli, veri stratejisi ve gelecek için YZ başarısına yol açan genel teknoloji yatırımları ile ilgili kararlarda hızlı bir şekilde ilerlemek oldukça zor. Yapay zekâyı benimsemek için herkese uyan tek bir yaklaşım yok. Bir kuruluş için işe yarayan bir şey başka bir kuruluş için işe yaramayabiliyor. Örneğin, her üretken yapay zekâ kullanımı için aynı altyapı yatırımı gerekmeyecektir veya her iş yükü bulutta çalışmayacaktır. Sektöre özgü büyük dil modellerinden (LLM'ler), şirket içinde ve uçta, yani tam da verilerin olduğu yerde, verimli bir şekilde çalışabile,  amaca yönelik daha küçük modellere kadar geniş bir model yelpazesi bulunuyor. Hedeflerinizi ve neyi başarmak istediğinizi net bir şekilde tanımlayın ve ardından yapay zekâ ile buna nasıl yaklaşmanız gerektiğini veya yaklaşıp yaklaşmayacağınızı belirleyin.

 

Yapay zekâya üç farklı bakış açısı

 

“Yapay zekâya teknolojinin ötesinde bütünsel bir odakla yaklaşın. Bizler, Yapay zekâya üç farklı bakış açısıyla yaklaşıyoruz: İş tarafı, liderlerin yapay zekânın dönüştürücü potansiyelinin farkına varmasını, doğru kullanım durumlarıyla bundan nasıl yararlanılacağını, liderlerin katılımını sağlamasını ve test ederek ve öğrenerek bunu işlerine uygulama fırsatlarını belirlemesini gerektiriyor. Bu aynı zamanda, erken uyum sağlamak için İK, hukuk, iletişim ve diğer kritik disiplinleri içerecek şekilde teknik odakların yanı sıra liderliği de içeriyor. Teknik taraf, yapay zekâ teknolojisinin temellerinin anlaşılmasını ve gerçek dünyadaki sorunları çözmek için nasıl kullanılabileceğini derinlemesine anlamayı gerektiriyor.İnsan tarafında, yapay zekâ stratejinizin arkasındaki nedeni çalışanlara, müşterilere ve iş ortaklarına uyumlu bir liderlikle iletmek çok önemli. Bu, iç paydaşlar arasında benimsenmesi için destek oluşturuyor ve yapay zekânın daha iyi, daha etkili yollarla çalışmamızı nasıl sağladığını anlatıyor. Öte yandan, YZ inovasyonu geniş ve açık bir ekosistem gerektiriyor. Açıklık, teknoloji ekosistemi genelinde fırsat eşitliği sağlıyor ve inovasyon ve esnekliğe daha fazla erişim yoluyla yeni YZ ilerlemelerinin elde edilmesini destekliyor. Gerçekten de açık modeller ve teknolojiler, Dell de dâhil olmak üzere yapay zekâyı erken benimseyen birçok şirketin yolculuğunu hızlandırdı. Açık modellere ve teknolojilere erişim, ilerlemeyi hızlandırarak hükûmetler ve endüstriler genelinde küresel bir inovasyon motoru oluşturabilir.”

 

 

Jeff Boudreau hakkında

Dell Technologies'de Yapay Zekâ Baş Sorumlusu olan Jeff Boudreau, yapay zekâ odaklı sonuçların hızlandırılması ve kurum genelinde üretken yapay zekâ girişimlerinin artırılması da dâhil olmak üzere şirketin yapay zekâ ve veri stratejisine liderlik etmektedir. Çok yönlü olan ve derin mühendislik ve altyapı uzmanlığına sahip olan Boudreau, Dell'in kurumsal çapta yapay zekâ stratejisi, eğitimi, yönetişimi ve politikalarından sorumlu bir ekip olan Yapay Zekâ İnovasyon Merkezi'ni yönetiyor. 


Dünya diken üstünde | Ulaşım ve bankacılık durdu

AKOM’dan tehlikeli sıcaklık uyarısı

Despina Vandi'den Türk düşmanlığıyla müşteri arıyor

Sinan Ateş cinayetinde örgütlü suikast görmezden gelindi

Turkish Tastes’e Amerikalı şeflerden büyük ödül

Epilepsi Nedir, Nasıl Ortaya Çıkar?

5 adımda üniversite tercih süreci

Bodrum Otelciler Derneği'nden 'konkordato' açıklaması

Konut satışlarında umut Eylül ayına kaldı

AKOM'dan Afrika sıcakları uyarısı

Çin’in Yeni Gözdesi Antalya

Sınai haklarda “turizmin” gücü

Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19’un FLİRT varyantı için uyardı

Saklı Cennette Gastronomi Şöleni

Varank'a, Çeşme Belediye Başkanı'ndan anlamlı cevap

Her baş dönmesi vertigo değil

Gençlerde Kanser Görülme Sıklığı Artıyor

Suçluların yeni gözdesi yüz tanıma teknolojisi

Adil Maviş'e yönelik sahte psikolog iddası mahkemeden döndü

Coşkun Aral'ın Son Belgeseli ile Türkiye'nin Doğusunda yolculuğa çıkın

Vestel, Hintli Krishna Grubu ile mutabakat anlaşması imzaladı

Despina Vandi'nin küstahlığına tepki yağıyor

Ünlülerin Kaz Dağları çıkarması

Pınar Kaya'nın ölümü | Yoğun bakımda can verdi

Kuru ekmek toplayan adama sopayla saldırdı

Kastamonu Entegre, İtalya’da Yeni Üretim Hattı Açtı

Üniversite adaylarının rehber programı Hayat Tercihtir başlıyor!

Yazın en serinletici smoothie’lerini hazırlayın

Son çeyrek asırda en düşük yağmurlu mevsim geçirdik

Sıcak Günlerde Continental Yaz Lastikleri İle Güvenli Sürüş

Yükleniyor

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16

YAZARLAR