Erdoğan, Görüntüleri gördükçe kan beynine sıçrıyor

Erdoğan NTV konuşması'da gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu, 'O Görüntüleri gördükçe kan beynine sıçrıyor'

05 Ağustos 2014 Salı 23:07
Erdoğan, Görüntüleri gördükçe kan beynine sıçrıyor

Erdoğan NTV konuşması'da gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu,

'O Görüntüleri gördükçe kan beynine sıçrıyor'

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de en büyük karı finans sektörünün elde ettiğini belirterek yatırımcının ucuz kredi bulamadığı için yeni yatırımlar yapamadığını söyledi. Erdoğan, MİT'e ait tırların durdurularak görevlilerin yerlere yatırılması konusu hatırlatınca "Adana'da mİT tırları durduruluyor savcının kararıyla. O da paralelci. Kolluk olarak da jandarma kullanılıyor. MİT'in elemanlar yerlere yatılıyor dövülüyor. Bu adam yüzbaşı. Kimliğini gösteriyor bunlara rağmen...Görüntüleri gördükçe insanın kan beynine sıçrıyor" diyerek tepkisini dile getirdi
Başbakan Erdoğan NTV'de katıldığı canlı yayında kendisine yöneltilen soruları yanıtlarken gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. İşte Erdoğan'a sorulan sorular ve cevapların bir kısmı:

-(YAŞ kararları) YAŞ'ta iki günde onama da dahil olmak üzere kararlar açıklandı. Ağustos toplantıları terfi ve atama odaklıdır. Asli bir şura toplantısı olmuş oldu. Bu bakımdan çok isabetliydi.

-Diyarbakır konusuyla ilgili çok spekülasyonlar yapıldı. Diyarbakır ile ilgili atılan adımın bayrak olayıyla alakası yok. Hava Kuvvetleri'nin kendisini güçlendirmesiyle ilgili. Eskişehir'de de benzer bir adım atılıyor.

-Bizi içeriden vurmak isteyenler medyanın yalan yanlış haberleriyle TSK'nın attığı adımları bayrak meselesiyle ilintili hale getirmeleri çok yanlış. Bu yapılan organizasyoynu küçümsemektir. Bölgede hassasiyetler var. Atılan adımlar buna yönelik altında kimse bir şey aramsın.

-(HSYK) HSYK adına başkandan başka kimsenin konuşma hakkı yoktur. Ben şahsım adına konuşuyorum diyor. Sen şahsın adına konuşamazsın. HSYK adına sadece Adalet Bakanı konuşabilir. Siz şova girerseniz yargının içinde şovmenler türer de siz de şovmenleri savuna noktasına gelirseniz HSYK'nın varlığına gölge düşürürsünüz. Telefonu dinlenen Başbakan Hamsizi değil ki.

-Şantajlardan montajlardan bıktık. Hakim kararlarıyla konuşur söylemleriyle değil. Yargı kararıyla konuşacak söylemlerle değil. Kendisinin böyle bir yetkisi olamaz. Siyasetçinin işi söylemdir zaten. Bu ülkeden maalesef yargının içinde öyle şeyler oldu ki...Sessiz mi kalacağız, buyurun devam edin mi diyeceğiz? Adalet saraylarında yaşananları gördünüz. Çağlayan'da yapılan şovları gördünüz. Kim bunlara bu desteği veriyor? Biz boşuna paralel yapı demedik. Bugün 30 küsur kişi daha alındı alınıyor. Önce ifade veriyor daha sonra bu ifadeleri değiştirmesi noktasında avukatlarıyla baskı geliyor. Biz bu işle ilgili olmaya mecburuz. Devlete karşı hukuksuzluk yapanlar var. Kim bunu yapanlar? Yargının içinde olanlar. Bunları gördükçe diyoruz ki biz iyi yoldayız, bu süreci kararlı şekilde sürdürmemiz lazım. Adana'da mİT tırları durduruluyor savcının kararıyla. O da paralelci. Kolluk olarak da jandarma kullanılıyor. MİT'in elemanlar yerlere yatılıyor dövülüyor. Bu adam yüzbaşı. Kimliğini gösteriyor bunlara rağmen...Görüntüleri gördükçe insanın kan beynine sıçrıyor. Bahçeli, Kılıçdaroğlu bunlarla ilgili konuşsanıza.

-(IŞİD'e yardım iddiası) Bizim IŞİD'e silah yardımı asla söz konusu değil. Öyle bir şey söylesin ki bunlar tutsun. İftira at iz bıraksın.TIR'larla IŞİD'in ne alaksı var?

-(HSYK'da üye seçimi) Şu anda adli tatil var. Bir platform oluştu bunun bir çalışması var. Şu anda bu bir yarış, seçim yarışı. Eylül ayı ortalarında seçim yapılacak. Bu seçimle HSYK'nın yeni yapısı ortaya çıkmış olacak.

-(Paralel yapıya 2. dalga operasyonu) Kendilerine yönelik yapılan herhangi bir anormal muameler söz konusu değil. O tabi kendilerinin yandaş medyasının abartısı. Anormal bir muamele söz konusu değil. Kendilerinden önce içeri aldıklarına bunu yaptılar. Kendileri gözlatına alınanlara daha kötü davrandı. Şu anda yeni bir süreç orada başlayacak. Bunlar kendileri oraları yönetiyordu. İçeri alınanlardan bir tanesi yönetenlerden. Bir tanesi çıkmış biz başbakanla baba-evlat gibiydik. Nasıl baba evlat? Bunu nasıl yapıyorsunuz? Haramın tam içindeler. Her attıkları adımda tehdit yatıyor. Böyle bir güç nereden geliyor. Bu kadar okullar holdingler...

-(Atama kriterlerinizde paralel yapıdan sonra değişim oldu mu?) Biz öncelikle paralel, paralel değil böyle bir şeyin hassasiyeti yoktu. Oluşmaya başladı. Acaba bu kişinin buralarla alakası var mı yok? Bu olaylardan sonra birinci sıraya bunu çıkardık. Varsa biz bunlara emanet veremeyiz. Çünkü teslim ettiğimiz emanete ihanet ettiler. Bir başbaknıjn ofisini dinlemey alnalarla bir yola gidilir mi? Başbakana sadakatsizlik millete sadakatsizliktir. Biz ona bir şey veriyoruz. İmza yetkisi veriyoruz. Adam bizim verdiğimiz emri yerine getirmiyor Pensilvanya'nın imamlarına soracağım o ne derse ona göre hareket edeğim diyor. Sıkıntı burada. Onun için özellikle araştırıyorum.

-(Musul'daki rehineler) Şu anda işi hassasiyetle takip ediyoruz. Bütün endişemiz bir yanlış adım atılır da 49 kardeşimize herhangi bir şey olu mu? 49 kardeşimizin yaşam koşulları normal. Son getirildikleri yerle ilgili edindiğimiz bilgilerde yaşam koşullarında herhangi bir anormallik sözkonusu değil. Biz de istiyoruz ki sağsalim getirelim. Kılıçdaroğlu ciddi bir tahrik yapıyor. Ona yazıklar olsun? Bahçeli tahrik. Adayları da aynı şeyi konuşmaya başladı. Sen bugüne kadar neyi hallettin? Arkandan bizler olmasa senin kıymeti harbiyen mi vardı?

-Suudi Kralı bunu alın yerine yenisini verin dedi. Dedik ki ya bu seçimle geldi. Devamlı 'Bana sahip çıkmıyorsunuz' diye hep dertlenmiştir. Bunlar koltuğu kormanun gayreti içerisinde. Demek ki başarılı olamadın ki seni istemiyorlar. Sen Türkiye'nin hatırına böyle bir imkanı yakaladın şahsınla alakalı değil. Bir çok kulislerin neticesinde oraya gelebildin. Teşekkür etmesi gerekirken hala 'Ben, ben, ben' diyor.

-(Cumhurbaşkanlığı seçimi-Bakanlar Kurulu toplamak için kriteriniz ne olur?) Bakanlar Kurulu'nu toplamak için bir kritere ihtiyaç yok. Bu ülkede süs bitkisi gibi orada durmayacaksanız, cumhurbaşkanı devletin başı olduğu için icraanın başıdır. Bu nedenle icraanın uzağında olmamalısınız. Biz zamanla yarışmak zorundayız. 12 yıllık bir deneyim var, bu deneyimi farklı bir noktaya taşımamız lazım.

-(İhsanoğlu) Ekmeleddin İhsanoğlu, Hamas ile El Fetih'i ben barıştırdım diyor. Yalan söyleme. Kendisi bunu siyasi bir ranta dönüştürmek istiyor. Yine söylüyorum, Suudi Kralı bunu görevden alın başkasını verin demişti. Biz seçimle geldiğini söyleyerek cevap verdik. Kendisine sahip çıkmadığımızı söyledi, bunlar hep makam sevdasından kaynaklanıyor. Başarılı değilsin ki istenmiyorsun. Bunun için attığımız kulislerin haddi hesabı yok. Teşekkür etmesi gerekirken sürekli 'ben' diyor. 3 dil bildiği söyleniyor, biz tercüman değil ülkeyi yönetecek adam arıyoruz. Pazar günü seçim yapılacak, milletim en doğru kararı verecektir.

-(Reklamın yasaklanması) YSK'nın tanıtım filmimizi yasaklamasına şaşırdım. Neymiş ezan okunmuş, neymiş seccade varmış. İtirazı yapan YSK MHP temsilcisi. Ezan sesi, seccade ve namaz. Üç başlık nedeniyle yasaklanıyor. MHP bakın neye takılıyor. İstiklal Marşı'nda var, şimdi ben bunu okumayacak mıyım? Efendim yasada öyle diyormuş. Yanlış yorumlanabilir. Ezan sesinden ürküyorlar. YSK MHP'nin itirazları neticesinde 6'ya 4 oranında oyla karar vermiş. 30 Mart seçimlerinde de aynı şey vardı. Bayrak vardı o nedenle yasakladılar. Gelin bayrağa hep birlikte sahip çıkalım. CHP bayrağa nasıl sahip çıkaca, Hakkari'de bayrak açamadılar.

CHP ve MHP'nin adayı İstiklal Marşı'nı bilmiyor ve bir de şiirlerle konuşmayalım diyor. Bir de iyi edebiyatçıyım diyor. Bu nasıl edebiyatçı?"

Aleviyim denmesi neden ayrımcılık olarak görülüyor. Ayrımcılık yok, herkes Aleviyim diyebilir. Bırakın Kürt Kürdüm, Laz Lazım Arap Arabım desin.  

-(Anket sonuçları) Şu anda elimde iki anket var, bir tanesi çok yeni, geçen hafta. Geçen hafta yapılanda yüzde 55.7 şahsımla ilgili çıkıyor. İhsanoğlu yüzde 36.4 çıkıyor. Demirtaş yüzde 7.7 çıkıyor. Bu hafta yapılan ankette, Recep Tayyip Erdoğan yüzde 56.7 çıkıyor, İhsanoğlu 34.9, Demirtaş 9.4 çıkıyor. Bu son iki aneketin neticesi, böyle bir durum söz konusu."

- (YSK'ya eleştiri) Yurtdışı seçimlerle ilgili şikayetler var. 4 kişilik ailenin her birinin farklı yerlere verildiği söyleniyor, zulüm bu. Bundan dolayı oy kullanamayanlar, gelip geri dönenler var. Süreler daha da uzatılabilirdi. 3-4 gün gibi bir süre de tanıdınız. Burada YSK yurdışındaki vatandaşlarımızın vatandaşlık hakkını kullanmada iyi bir basiret gösteremedi. Benim yurtdışındaki vatandaşımızın heyecanını paylaşmak bizim görevimizdir ama bu yerine getirilemedi."

- (Sandığa gidin) Benim buradaki en önemli şeyim tüm vatandaşlarıma, tüm halkıma; ne olur sandığa gidin. Burada halkımız karar verecek, son sözü halkımız söyleyecek. Güneydoğu'da bazı tehditler aldıklarını biliyorum, mitinglerde vatandaşlarım yanıma gelerek bunu ilettiler.

Monşer aday çıkmış 18 milyon pusula var diyor. Siyaset bilmezseniz, bu 18 milyon pusulayı kim yönetecek gibi saçma sapan şeyler söylersiniz. Onların bu tür şeyleri söylemeleri bizi yolumuzdan alıkoymayacaktır. Biz Türkiye'de 2001 Kasım'dan bu yana 8 seçim geçirdik, bu 9 olacak.

- (Yüksek oy oranıyla seçilmem sorumluluğumu artırır, şımartmaz) Bizim hizmet anlayışımızı körükler. Yeni Türkiye'nin ilk adımları atılacak. Yeni Türkiye'nin temel taşlarını atarken, bazı farkları özellikle kullanmamız gerekiyor. Yeni Türkiye'de yardım eden bir Türkiye var. Eski Türkiye'de vatandaşını hırpalayan bir Türkiye vardı, şimdi vatandaşını yücelten bir Türkiye var. eski Türkiye'de krizler vardı, şimdi istikrar var. Eskiden yalnız ve içine kapanık bir Türkiye vardı, şimdi dışa açılmış bir Türkiye var. Bunlar son 12 senenin nereden nereye geldiğimizi göstermesi açısından önemli. Eskiden önce devlet sonra millet anlayışı vardı.

Şimdi önce millet sonra devlet anlayışı var. Eski Türkiye'de terör anarşi hakimdi, şimdi 2 yıldır ölüm olmuyor. Güneydoğu'da, doğuda vatandaşım dualar ediyor. Eski Türkiye'de zayıf bir irade vardı. Geleceği tamamen geçmişte arayan onunla kendini aldatan Türkiye vardı. Biz seçilme yaşını 25'e indirdiğimizde MHP karşı çıktı. Almanya'da seçme ve seçilme yaşı 18. Danimarka'da da 18. İngiltere'de seçme 18 seçilme 21. Türkiye'nin durumunda olan var mı? Avrupa'da en fazlası 21. Biz gençliğimize güvenmiyoruz. MHP'li kadeşlerime sesleniyorum. Size güvenmeyen bir zihniyet var. Gelsin gençlerimiz dinamik bi yapıyı parlamentonun içinde oluştursun. Yeri geldiğinde Fatih ile övüneceğiz, 21 yaşında bir çağı kapatıp bir çağı açan Fatih'i görmezden geleceğiz.

- (Kılıçdaroğlu asla samimi olmadı) Anayasa konusunda samimi olmadıkları ortaya çıktı. Bu Kılıçdaroğlu asla samimi olmadı. Eğer dürüstse yeni anayasa konusunda benim partim her zaman hazırız. Ama dayatmacılık yaparlarsa bizim de düşüncelerimiz var, bir ortaya yol bulunur. MHP bu tür şeylere zaten yanaşmıyor. Yeni anayasayı cumhurbaşkanın kurma ya da oluşturma yetkisi yok. Sadece öncülük yapabilir. Eğer seçilirsem ne gerekiyorsa yaparım, çünkü dertliyim."

- (Pazar gününden önce açıklayamam) Yasa 45 gün içinde olağanüstü kongreye gidilebileceğini söylüyor. İsterseniz bunu 2 hafta içinde de yapabilirsiniz. Ben pazar gününü görmeden kararımı açıklayamam. Pazar gününü gördükten sonra atacağımız adımları en yakın arkadaşlarımla ve ekiplerimizle toplantılarımızı yapıp oradan aldığımız bilgilerle adımımı atarım. Partimin yetkili kurulları olarak gerekli istişareleri yaparız. Bundan sonra partimiz yeni genel başkanını seçer."

Kimin geleceğiyle ilgili taban yoklaması yaptık. Ama burada şahsımın kararını etkileyecek olan MKYK ile yapacağım istişaredir. Kimsenin tahmin edemeyeceği iklim bundan sonra da devam edecektir."

- (Çankaya'ya çıkarsam da devam edecek) Seçimden sonra yapılacaklarla ilgili vizyon belgem var bunu açıkladık. Vizyon Belgesi'nde yol haritasını oluşturacağız. Bu önceliklere göre çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Demokrasi ve ekonomiyi at başı sürdürmeye devam edeceğiz. Çözüm sürecine yönelik attığımız adımlar kararlı bir şekilde devam edecek. Güneydoğu ve doğuya farklı bir hava getirmemiz gerekiyor. Güneydoğu'ya yatırım yapılamıyorsa terör riskinden dolayıdır. Terör ortadan kalktığında yatırımlar artacaktır. Paralel yapıyla mücadelem, Çankaya'ya çıkarsam da devam edecektir. Cumhurbaşkanı ulusal güvenliğin tehdit altında olmasına müsaade edemez.

BU malum örgüt, elindekileri gerekli gördüğü zamanlarda ortaya çıkarma gayretinde. Benim uluslarası yaptığım görüşmeleri bile dinlemişler. Şimdi bütün bunlar apaçık ortadayken bunlara farklı bir nazarla bakmamız mümkün mü? Ben inanıyorum ki bu süreçte hangi ülkelerle nelerin olduğu ortaya çıkacak. ABD ve Avrupa'da bizimle ilgili olumsuz şeyleri aktardılar."

- (Yüksek faiz eleştirisi) Faiz oranlar ABD'de yüzde 1, Japonya'da ekside. İsrail'de de aynı şekilde. Bunlar bu oranlarda dolaşıyorken sana ne oluyor. Yüksek faiz, faiz lobisine çalışıyor. Yatırımcı krediyi düşük bulursa yatırım yapacaktır. Yatırımcılarımız ucuz kredi bulamadığı için yatırım yapmıyor. Türkiye'de en fazla parayı kim kazanıyor, finans sektörü. Reel sektör hiçbir zaman bu parayı kazanamaz."


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.