İmamoğlu | Hiçbir aile, dernek vakıf milli egemenliğin üstünde olamaz

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: Hiçbir kişi, aile, dernek, vakıf, parti, cemaat, tarikat milli egemenliğin üstünde olamaz!

09 Aralık 2022 Cuma 23:41
İmamoğlu | Hiçbir aile, dernek vakıf milli egemenliğin üstünde olamaz


İmamoğlu | Hiçbir kişi, aile, dernek milli egemenliğin üstünde olamaz


İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Hiranur Vakfı Onursal Başkanı’nın kızını 6 yaşında evlendirmesi skandalına ilişkin "Bize göre; hiçbir kişi, aile, dernek, vakıf, parti, cemaat, tarikat milli egemenliğin üstünde olmaz ve olamaz. Amacımız; toplumda en yüksek hürriyetin, en yüksek eşitlik ve adaletin sağlanması ve korunması ise işte tam da orada çocuklar ve kadınlar ayrı bir yerde duruyor" açıklamasında bulundu.


İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bize göre; hiçbir kişi, aile, dernek, vakıf, parti, cemaat, tarikat milli egemenliğin üstünde olmaz ve olamaz. Amacımız; toplumda en yüksek hürriyetin, en yüksek eşitlik ve adaletin sağlanması ve korunması ise işte tam da orada çocuklar ve kadınlar ayrı bir yerde duruyor. Eşitlik duygusu çok kıymetlidir. Eşitlik duygusunun bir başka tarifi; hiç kimsenin arkada kalmaması, herkesin aynı yolculuğu, eşit duygularla, eşit temelleri edinerek yürüyüşünün sağlanması meselesi. Bu konuda tavizler verilmesine, görmezden gelinmesine asla müsaade etmeyiz. Örneğin; bir çocuğun evlendirilmesi, çocuk istismarının normal kabul edilmesi, çocukların fiziki ya da psikolojik bütünlüğünü hiçe sayan anlayışlara müsaade etmemiz mümkün değildir" dedi.


CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise “Türkiye, evlatlarını ne diktatörlere ne de İstanbul’a ihanet edenlere feda etmeyecektir. Yolunuz, yolumuz açık olsun” diye konuştu. 

İBB İmar Müdürlüğü ekipleri de dün kızını 6 yaşındayken “imam nikahıyla evlendiren” Yusuf Ziya Gümüşel’in kurucusu olduğu, Hiranur Vakfı’nın Sancaktepe’deki binasını “kaçak” olduğu gerekçesiyle mühürlemişti.

İBB, “150 Günde 150 Proje” maratonu kapsamında Maltepe Gülsuyu Mahallesi’ne 3 önemli eser kazandırdı. Aynı kompleks içinde konumlandırılan “Muzaffer İzgü Kütüphanesi”, kurum tarihinde bir ilk olarak kurulan “İBB Kadın” ve  “Fevzi Çakmak Yuvamız İstanbul Kreşi”; CHP TBMM Grup Başkanvekili Engin Altay, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın katıldığı törenle hizmete açıldı. 

CHP TBMM Grup Başkanvekili Engin Altay, törende yaptığı konuşmada, İstanbulluların, 2019'da yapılan yerel seçimlerde emaneti ehline verdiğini belirterek, şunları söyledi:

“EMANETİ EHLİNE VERDİKLERİ İÇİN İSTANBULLULARA TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Önce 16 milyon İstanbulluya, emaneti ehline verdikleri için, teşekkür ediyorum. Emanet sahibinin de görevin gerektirdiği niteliklerle donanmış olarak, İstanbul'da çocuklar, gençler, emekliler, çalışanlar, kadınlar, çiftçiler dahil, tarihi eserler, doğa, çevre dahil, 16 milyon İstanbullunun hayatına, aldığı görevin gerektirdiği bütün birikimle dokunmuş olmasından da iftihar ediyoruz. Parti olarak da iftihar ediyoruz. Demin gelirken düşündüm; Belediye Başkanımız İstanbul'da hangi toplum kesimine değmemiştir, dokunmamıştır diye. Bulamadım. Bulan varsa söylesin, biz de bilelim. 150 Günde 150 Proje kampanyasına inanmıyorum. Çünkü daha fazla olduğunu zannediyorum. 150’yi geçtik gibi geliyor bana. Bunun için de ayrıca tebrik ediyorum. 

"DEVLETİN DİNİ, ADALETTİR"

Adalet, olmazsa, olmazdır. Bütün dinler, adalet üzere gelmiştir. Devletin dini, adalettir. Varsıl ailelerin çocuklarının bütün imkanlarını, yoksul ailelerin çocuklarına sunması da Sayın Başkan’ın adalet duygusunu ne kadar içselleştirdiğinin açık bir göstergesidir. Eskiden öyleydi; en zenginin çocuğuyla en yoksulun çocuğu aynı okula gider idi. Şimdi öyle değil. Şimdi okul öncesi eğitim, kreş meselesi bile zenginlere hak gibi görülürken, -inşallah İstanbul'da bunu değiştiriyoruz- işte bu adaleti sağladığımız gün, Türkiye, dünyanın en gelişmiş, en zengin, en müreffeh ülkesi olur. Bu, İstanbul'dan başladı, Cumhuriyet Halk Partili belediyelerde de yoğun bir şekilde yürüyor. Bunu sağlıyoruz. Gerisi çok kolaydır. Gerisi çorap söküğü gibi gelecek.


"TÜRKİYE EVLATLARINI, İSTANBUL’A İHANET EDENLERE FEDA ETMEYECEKTİR"

Muzaffer İzgü adının açılan kütüphanede yaşatılması çok önemli. Ekrem Başkan’ı bir kere daha uyarayım: Milleti çatlatıyorsun bu hizmetlerinle. 25 yılda yapılamayanları 3,5 yılda yapmandan dolayı da sana büyük bir husumet beslendiğini bil. Seni yeseler doymazlar, haberin olsun. Ama 16 milyon İstanbullu da evladını kimseye yedirmez. Hatta Türkiye böyle başarılı çocuklarını siyasete, siyasetin -diğer kelimesini söylemeyeceğim- o tiplerine feda etmeyecektir. Türkiye, evlatlarını ne diktatörlere ne de İstanbul’a ihanet edenlere feda etmeyecektir. Yolunuz, yolumuz açık olsun.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da konuşmasında, Cumhuriyet vurgusu yaparak, şunları söyledi:

Milli egemenliğin üzerinde hiçbir şeyi tanımıyoruz. Bize göre; hiçbir kişi, hiçbir aile, hiçbir dernek, vakıf, parti, cemaat, tarikat milli egemenliğin üstünde olmaz ve olamaz. Cumhuriyet’in ilke ve ideallerini hayata geçirmek, hepimizin bu şehirdeki, bu ülkedeki görev alan her yöneticinin esas sorumluluğudur. Ben, şahsen bütün çalışma arkadaşlarımla, bütün yol arkadaşlarımla tam da böyle hissediyorum. İstanbul'un her yerinde olduğu gibi, bugün burada açılışını yaptığımız işlerin, Cumhuriyet’imizin o kuruluş değerlerine ve ilkelerine yakışan işler olmasıyla da ayrıca gurur duyuyorum. 

"BİR ÇOCUĞUN EVLENDİRİLMESİ, ÇOCUK İSTİSMARININ NORMAL KABUL EDİLMESİ"

Amacımız; toplumda en yüksek hürriyetin, en yüksek eşitlik ve adaletin sağlanması ve korunması ise işte tam da orada çocuklar ve kadınlar ayrı bir yerde duruyor. Eşitlik duygusu çok kıymetlidir. Eşitlik duygusunun bir başka tarifi; hiç kimsenin arkada kalmaması, herkesin aynı yolculuğu, eşit duygularla, eşit temelleri edinerek yürüyüşünün sağlanması meselesi. Bu konuda tavizler verilmesine, görmezden gelinmesine asla müsaade etmeyiz. Örneğin; bir çocuğun evlendirilmesi, çocuk istismarının normal kabul edilmesi, çocukların fiziki ya da psikolojik bütünlüğünü hiçe sayan anlayışlara müsaade etmemiz mümkün değildir. Bu büyük toplumsal yaranın ceza hukukuyla ilgili boyutu, yargı kurumlarının sorumluluğudur elbet. Ama bizler, yöneticiler olarak, çocuklara ve kadınlara bu ülkede kendilerini herkesle eşit, herkes gibi değerli olduklarını hissettirmekle, yaptığımız hizmetlerin aracılığıyla hepimiz hükümlüyüz ve sorumluyuz. Yalnız olmadıklarını, hayatlarının her anında onlara hissettirmeliyiz. Bu konuda hassas çalışan bir yönetim olduğumuzu bütün hemşerilerimin bilmesini istiyorum.

"ÇOCUKLARIMIZIN İYİ İNSAN OLMALARINI DİLİYORUM HER ŞEYDEN ÖNCE"

16 milyon İstanbullunun birbirini anlayan, birbirini seven, farklılıklara saygı duyan, dayanışma duyguları yüksek, üretken bir toplum olması için, en küçük çocuğumuzdan en yetişkine kadar bu sorumlulukla çalışmaya devam ediyoruz. Şunu unutmayın; bütün vatandaşlarımıza ve bütün hemşerilerimize sesleniyorum: 2023, bu anlayışın tüm Türkiye'ye hakim olacağı bir yıl olacak. Bunu hep birlikte başaracağız. Milletimizin huzurdan, kardeşlikten, adaletten, özgürlükten ve eşitlikten yana tavır alacağını kesinlikle biliyor ve buna inanıyorum. Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına yepyeni bir başlangıç yaparak, yeni umutlara, yeni hedeflere doğru hep birlikte yürüme kararlılığıyla, hiç durmaksızın çalışacağımızı buradan bütün vatandaşlarıma, bütün hemşerilerime duyurmak istiyorum. Bu inançla; açılışını yaptığımız bu güzel ortamın, bu güzel tesisin, hizmetleriyle bu mahalleye renk katmasını, gelecekte bize işte şurada bizimle duran bu küçük çocuklarımızın hayalleriyle, bu şehre ve bu ülkeye değer katmalarını diliyorum. Her birinin çok güzel makamlarda olmasını diliyorum. Her birinin iyi bilim insanları, iyi öğretmenler, iyi siyasetçiler, iyi belediye başkanları, iyi yöneticiler, iyi insan olmalarını diliyorum her şeyden önce.

“ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNİN KARARTILMAMASI İÇİN:

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç da bir tarikat liderinin 6 yaşındaki çocuğunu evlendirdiği idddialarına gönderme yaparak, şöyle konuştu:

Maltepe Belediyesi olarak, görev süreleri boyunca 12 kreşi vatandaşların hizmetine sunduk. İBB'nin Ekrem İmamoğlu önderliğinde çalışmasıyla birlikte, bu sayının Maltepe'de artıyor olmasının da mutluluğunu yaşıyorum. Çünkü ancak o kreşlerden çıkacak böyle güzel kızlarımız, çağdaş beyinlere kavuşacaklar. Yoksa görüyorsunuz; 6 yaşındaki çocukları kimlere teslim ettiklerini biliyorsunuz. İşte bu çocukların başkalarının tekeline girmemesi için, bu çocuklarımızın geleceğinin karartılmaması için hepimizin el birliğiyle bu kültür merkezlerini, kreşlerini özellikle de Türkan Saylan adının yaşatıldığı Maltepe'de yaşatmak, boynumuzun borcu.”

İZGÜ VE İLERİ AİLESİ DE AÇILIŞA KATILDI

Konuşmaların ardından; Altay, İmamoğlu, Kılıç, Türk edebiyatının duayen isimlerinden merhum Muzaffer İzgü’nün oğlu Ahmet Şahin İzgü ve geçen ocak ayında Covid-19 nedeniyle yaşamını yitiren İBB çalışanı, kütüphanecilik bilimi uzmanı merhum Aydın İleri’nin ailesi tarafından kesilen kurdele ile 3 birim, vatandaşların hizmetine girmiş oldu.

İBB KADIN: KURUM TARİHİNDE BİR İLK

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Polat’ın verdiği bilgilere göre; “150 Günde 150 Proje” maratonu kapsamında açılan Muzaffer İzgü Kütüphenesi, 700 metrekare alanda hizmet verecek. 110 kişi kapasiteli kütüphane bünyesinde 15 bin kitaplık zengin bir seçki yer alıyor.


Kurum tarihinde bir olarak Maltepe Gülsuyu’nda hizmet vermeye başlayan “İBB Kadın”, İstanbul’da yaşamlarını sürdüren kadınların sağlıktan sosyal hizmete, kültürel etkinliklerden istihdama, eğitimden spora kadar birçok farklı alanda sosyal ve fiziksel iyilik hallerinin desteklenmesi için çeşitli politika ve hizmetler geliştirmek üzere tasarlandı. İBB Kadın bünyesinde; beslenme danışmanlığı hizmeti, psikolojik danışmanlık hizmeti, sağlık danışmanlık ve eğitim hizmetleri ücretsiz olarak verilecek. Kadınların bireysel, sosyal ve ekonomik olarak güçlenmesini desteklemek amacıyla; meslek edindirme kurslarından sanat atölyelerine, film gösterimlerinden dijital okuryazarlık eğitimlerine kadar farklı alanlarda faaliyetler gerçekleştirilecek. Çocuk sahibi olan kadınların tüm hizmetlerden rahatça faydalanabilmesini sağlamak amacıyla, çocuk etkinlik alanı oluşturularak hizmete sunulacak. Aynı bina kompleksi içinde hizmet verecek Fevzi Çakmak Yuvamız İstanbul Kreşi de 6 sınıftan oluşuyor. Bu sınıflarda toplam 120 çocuk, eğitim hayatına ‘Merhaba’ demiş olacak.

Anahtar Kelimeler:
Ekrem İmamoğlu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.