"Seçimlerde Elektrik Kesilirse Seçim Sandığının Üzerine oturun"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 7 Haziran seçimlerinde görev olacak partililerden elektriklerin kesilmesi halinde dikkatli davranmalarını isteyerek, “Bütün CHP’lilere sesleniyorum elektrikler kesilirse ilk yapacağınız iş seçim sandığının üzerine oturmak olsun. Elektrikler gelene kadar” dedi.

27 Mayıs 2015 Çarşamba 22:58

 


         "Seçimlerde Elektrik Kesilirse Seçim Sandığının Üzerine oturun"

    CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 7 Haziran seçimlerinde görev olacak partililerden elektriklerin kesilmesi halinde dikkatli davranmalarını isteyerek, “Bütün CHP’lilere sesleniyorum elektrikler kesilirse ilk yapacağınız iş seçim sandığının üzerine oturmak olsun. Elektrikler gelene kadar” dedi.

   Bürokrat ve valilere de seslenen Kılıçdaroğlu, “Ya adam gibi görevinizi yapın. Ya da bulunduğunuz makamlardan ayrılın gidin kaydınızı iktidara yaptırın. Sizden devletin valisi olmanızı bekliyoruz” diye konuştu.
   CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kırklareli’nin Lüleburgaz İlçesi’nde partisinin düzenlediği mitinge katıldı. Karayoluyla ilçeye gelen Kılıçdaroğlu’nu bölge milletvekili adayları ve partililer karşıladı. Ardından halkı selamlayarak beraberindeki genel başkan yardımcıları ve partililerle mitingin yapılacak Kongre Meydanı’na geçen Kılıçdaroğlu yoğun ilgiyle karşılandı. Mitinge Kırklareli’nin yanı sıra Edirne ve Tekirdağ’dan çok sayıda otobüsle gelen binlerce partili katıldı.
VALİ VE BÜROKRATLARA UYARI 
   Kongre Meydanı’ndaki kalabalığı ‘Mustafa Kemal’in hemşehrileri’ diyerek selamlayan Kılıçdaroğlu, konuşmasına vali ve bürokratları uyararak başladı. Kılıçdaroğlu “Trakya’nın yiğit insanlarının büyük mücadeleler verdiğini biliyorum. Ama aynı sorun, karşılaştığınız bütün sorunlar Türkiye sathında var. Herkes aynı sorunla karşı karşıya. Herkesin kafasında önce onu söyleyeyim bir kaygı var. Seçimler acaba doğru yapılacak mı? Seçime şu veya bu şekilde müdahale edilecek mi? Buradan Lüleburgaz’dan devletteki bütün bürokratlara sesleniyorum. Ya adam gibi görevinizi yapın. Ya da bulunduğunuz makamlardan ayrılın gidin kaydınızı iktidara yaptırın. Sizden devletin valisi olmanızı bekliyoruz. İktidarın değil. İktidarın borazanı vali olmaz. İktidar partisinin milletvekili adaylarıyla valiler boy göstermez. Böyle bir ahlak devlet geleneğinde yoktur. O nedenle bütün vali arkadaşlarıma sesleniyorum. Sanmayın ki, bu düzen böyle gidecek. Herkes şundan emin olsun. 8 Haziran yeni bir başlangıçtır. İktidarın oyu düşüyor. Aşama aşama düşüyor. Gün gün düşüyor. Onun için bir telaş içindeler. ‘Nasıl olur da oyumuzu artıracağız’ diye. Sahte anketler yayınlıyorlar. Ne yaparsanız yapın halkın iktidarını engelleyemeyeceksiniz. Geleceğiz ve ülkeyi adam gibi yöneteceğiz. Trakya’nın aydınlık insanları, en çok ayçiçeği ekersiniz. Ayçiçeğinin özelliği sürekli aydınlığa bakmasıdır. Siz de bu ülkenin aydın geleceğinin güvencesisiniz. Sürekli aydınlığa bakan bir Trakya var. Öyle biliyoruz ve öyle görüyoruz. Valisiyle, kaymakamıyla bütün bürokrasisi ile seferber olmuşlar. Yalan yanlış anketlerle toplumu yönlendirmeye çalışıyorlar” dedi.
    ELEKTRİK KESİLİRSE SANDIĞA OTURUN
    Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu eleştirerek, yerel seçimlerde yaşanan elektrik kesintisini hatırlatan CHP lideri, partililerine seslenerek 7 Haziran seçimlerinde de elektrik kesintisi yaşanması halinde sandıklara oturmalarını isteyip sözlerini şöyle sürdürdü:
   “Size açık ve net söylüyorum. Bütün Türkiye duysun diye söylüyorum. Davutoğlu, Erdoğan’a, Kılıçdaroğlu halka çalışır. Halk için çalışır. Onun için diyorum, 8 Haziran yeni bir başlangıçtır. Sandığa gideceğiz. Oyumuzu kullanacağız. Hiç kimse endişe etmesin. Sonuna kadar sahip çıkacağız. Bütün örgütüme sesleniyorum. Bütün CHP’lilere sesleniyorum. Eğer elektrikler kesilirse ilk yapacağınız iş seçim sandığının üzerine oturmak olsun. Elektrik gelinceye kadar.”
   “ÇALMADA NE KADAR UZMAN OLDUKLARINI BİLİYOR”
   Hükümete yönelik eleştirilerini sürdüren Kılıçdaroğlu genlerinde Kuvayi Milliye ruhu olduğunu kaydederek, “Vatandaş soruyor ‘oyumu vereceğim ama oyumu çalacaklar’. Biz onların çalma konusunda ne kadar uzman olduklarını biliyoruz. O konuda kimse onların eline su dökemez. Onu da çok iyi biliyoruz. Ama onlar şunu çok iyi bilsinler. CHP Kuvayi Milliye’dir. Bizim genlerimizde Kuvayı Milliye ruhu vardır. Mustafa Kemal büyük bedeller ödedi. Mustafa Kemal bağımsız bir ülke kurmak için gecesini gündüzüne kattı. Mustafa Kemal savaştan sonra ‘ben ekonomiyi nasıl büyütürüm, Türkiye’yi kendi bölgesinin lideri haline getirebilirim’ diye mücadele etti. 1921 yılında Çocuk Esirgeme Kurumu’nu kurdu. Çünkü binlerce şehidimizin çocuklarına bakacak kimse yoktu. Bunun mücadelesini verdi” şeklinde konuştu.
    İKTİDAR KREDİSİNİ TÜKETTİ

   Çağdaş ve onurlu bir devleti el birliği ile kuracaklarını anlatan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın 13 yıllık halktan aldığı kredisini tükettiğini ifade etti. Kılıçdaroğlu, “Yurttaşlarıma söylüyorum. Her gittiğim yerde söylüyorum. 13 yıl kredi açtık. 13 yıl. Hangi sorunumuzu çözdüler. Hangi derdimizi çözdüler. Benim bildiğim kendi sorunlarını çözdüler. Köşeyi döndüler. Peki çiftçinin, esnafın, sanayicinin, işsizin hali ne oldu ? Bu sorunları çözdüler mi? Çıkmışlar meydanlara diyorlar ki, efendim biz yol yaptık. İyi de yol yapmayan hükümet yok ki. Her hükümet yol yapar. Mecburen yapacak zaten. Ne yapsan? ‘Efendim köprü yaptık’. E, her hükümet köprü yapar kardeşim. Sen bana adam gibi göster bakayım. Keban, Karakaya gibi baraj yaptın mı? Yok. 17 milyon yoksulumuz var. Aylık gelir 200 liranın altında 17 milyon yoksulun derdini çözdün mü? 13 yılda 17 milyon yoksul. 6 milyon 250 bin işsizimiz var. Her 5 gençten birisi işsiz. İşsizlik sorununu çözdün mü? Asıl devletin ve hükümetin yapması gereken işler bunlar” dedi.
   DERDİNİZİ BİLEN CHP’YE OY VERİN
   Türkiye’de işsizlik sorunu olduğunu ve iktidarların bunu çözemediğini anlatan Kılıçdaroğlu, “17 milyon yoksulumuz var, çözemediler. Benim mesajım şu, ben öyle 13 yıl istemiyorum. Ben sadece 276 milletvekili ve 4 yıl yetki istiyorum. 4 yılda hiçbir ailenin geliri 720 liranın altında olmayacak. Hiçbir aile ben yoksulum demeyecek. Aile sigortasını getireceğim. Ben Konya’da, Samsun’da açlıktan zatürreden ölen bebekleri unutmadım. Onlar unuttular. Ben sizden birisiyim. Nasıl yaşıyorsanız bende öyle yaşıyorum. 7 çocuklu ailenin üniversiteyi bitiren tek çocuğuyum. Yoksulluğun, açlığın, işsizliğin ne olduğunu onlar bilmezler. Benim kardeşlerimin ne iş yaptığını bilmezsiniz. Ya çay ocağı çalıştırırlar ya ev hanımıdırlar. Ama hiçbir zaman benden bir destek istemediler. 17 milyon yoksulumuz 3 milyon 750 bin hanede oturuyor. O hanelerdeki kadınlarımıza bankada hesap açtırıp her ay en az 720 lira para yatıracağız. Onu kimseye muhtaç ettirmeyeceğiz. Hiç kimsenin yoksulluğunu teşhir etmeyeceğiz. İnsanı onuruyla koruyacağız. Onun için bütün ev kadınlarına sesleniyorum. Siz çocuklarınızın üstüne nasıl titriyorsunuz biliyorum. Bu ülkede hiçbir ailenin çocuğu yatağa aç girmesin diyorsanız sizin derdinizi bilen CHP’ye gelin oy verin” diye konuştu.
   “ERGENEYİ BİZ TEMİZLEYECEĞİZ”
   İktidarı Ergene nehri üzerinden de eleştiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 13 yıldır temizlenemeyen nehri 4 yılda temizleyeceklerini öne sürerek sözlerini şöyle tamamladı:“Trakya aynı zaman bir tarım bölgesi bereketli toprakları var. Ama önemli bir sorunu var Ergene. 13 yıldır temizleyemediler. Ceplerini doldurmaktan fırsat bulamadılar. Ama sözüm söz CHP iktidarında 4 yıl içinde pırıl pırıl olacak biz temizleyeceğiz. Hiçbir partide yok ama biz de doğa hakları genel başkan yardımcısı sorumlusu var. CHP iktidarında ilk bir yılda mazotu 1.5 lira yapacağım. Sözüm söz. Herkes kazansın istiyorum. Ben barış istiyorum. Ben işsizlik değil yoksulluk değil. Herkesin karnı doyduğu bir ülke istiyorum” 
   Konuşması sık sık ‘Başbakan Kemal’ sloganlarıyla kesilen Kılıçdaroğlu, mitingin ardından Lüleburgaz’dan ayrıldı.
   "TÜRKİYE'Yİ DÜNYANIN MERKEZİ YAPACAĞIZ"
   Havayoluyla Çanakkale'ye gelen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, seçim çalışmaları kapsamında ilk olarak Biga ilçesine geçti. Kılıçdaroğlu, yol boyunca seçim otobüsünden halkı selamladı. Biga Belediye Meydanı'nda yaklaşık 3 bin kişilik kalabalık tarafından karşılanan Kılıçdaroğlu, buradaki platformdan halka seslendi. Konuşması sık sık "Başbakan Kemal" sloganları ile kesilen Kılıçdaroğlu, bir ülkenin büyük olması için üretmesi gerektiğini belirtip, "Üreten Türkiye büyük Türkiye'dir. Çalışan Türkiye büyük Türkiye'dir. Açlık ve işsizliğin olmadığı Türkiye büyük Türkiye'dir. Biz hem bugünü hem de geleceği düşünen bir partiyiz. Eğer çiftçiye mazotu 1.5 TL'den vereceğiz diyorsak, bugünkü Türkiye'yi düşünüyoruz. Eğer emekliye 2 maaş ikramiye vereceğiz diyorsak bugünkü Türkiye'yi düşünüyoruz. Ama biz geleceği de düşünen bir partiyiz. 100 yılın projesini açıkladık. Merkez Türkiye Projesi. Türkiye'yi dünyanın merkezi yapacağız. Bizim ürettiğimiz proje sıradan bir proje değil. 2 milyon 200 bin kişiye istihdam yaratan bir proje. Türkiye'yi bilgi toplumuna taşıyan bir proje. Sadece bir yılda 147 milyar dolarlık katma değer yaratan bir Türkiye. Böyle bir proje yarattık. Hemen atladılar, 'Bu proje bizim projemizdir' diye. 13 yıldır niye uykudaydın o zaman. Uyansaydınız" diye konuştu.
   "SENİN UZMANLIK ALANIN YÜRÜTME, BENİMKİSİ ÜRETME"
   Dünyanın en pahalı mazotunu Türk çiftçisinin kullandığına da dikkati çeken Kılıçdaroğlu, "Sözüm söz, çiftçiye söz. CHP iktidarında mazot 1.5 TL olacak. Hemen itiraz ediyorlar, 'Nasıl vereceksin' diye. Sen veremezsin kardeşim, senin işin başka benim işimi başka. Senin işin, uzmanlık alanın yürütme konusunda. Benim uzmanlık alanım ise üretme konusunda, üretme" dedi.
   "SARAYIN TÜM HORTUMLARINI KESECEĞİM"
   Türkiye'de üretmek için her şeyin olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Eksik olan namuslu siyaset. Eksik olan dürüst ve halkını, çiftçisini düşünen siyaset. O nedenle 7 Haziran'da yeni bir başlangıç yapacağız. Türkiye'de 6 milyon 250 bin işsizimiz var. 17 milyon yoksulumuz var. 350 bin atama bekleyen öğretmenimiz var. Yanlış dış politika nedeniyle 2 milyon Suriyeli kardeşimiz, bunlara harcanan 5.5 milyar dolarımız var. Yeni bir başlangıç yapmamız lazım. Herkesin kazanacağı bir Türkiye'yi inşa etmemiz lazım. Sevgili Bigalılar, vallahi sözüm söz. 8 Haziran'da başbakan olayım, o kaçak saraya bağlanan butün hortumları keseceğim. 'Para yok' diyorlar ama kendi aralarında anlaşmış değiller. Davutoğlu diyor ki: 'Hazineyi doldurduk. Kılıçdaroğlu gelip parayı millete dağıtacak.' Maliye Bakanı da diyor ki: "Efendim, Hazine'de para yok. Kılıçdaroğlu neyi dağıtacak?'. Hangisi doğru söylüyor? Hani diyorum ya bunlar devlet nedir bilmezler. Devlet nasıl yönetilir bilmezler. Devlet akılla yönetilir. Devlet kinle yönetilmez. Ahlaklı olacaksınız, kul hakkı yemeyeceksiniz. Vatandaşınızı düşüneceksiniz. Vallahi inşallah Başbakanlığı Allah'ın izni ile alacağım, onlara devlet nasıl yönetilir kursu açacağım" dedi.
   Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından partisinin Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Milletvekilleri Serdar Soydan ve Ali Sarıbaş ve milletvekili adayları ile platformda kurdeleyi kesip, Biga Belediyesi yeni hizmet binasını açtı.
   DÜŞME TEHLİKESİ ATLATTI
   Açılış kurdelesini kestikten sonra meydanın ön tarafında bulunan seçim otobüsüne binen Kılıçdaroğlu, 50 metre kadar gittikten sonra inip partililerin oluşturduğu koridordan belediye binasına geçmek isterken ayağının takılması sonucu düşme tehlikesi atlattı. Korumalar ve partililer, koluna girerek Kılıçdaroğlu'nu düşmekten kurtardı. Belediyeyi ziyaretinin ardından Kılıçdaroğlu, Çan İlçesi'ne geçip, burada da halka seslendi.

Son Güncelleme: 27.05.2015 23:04
Anahtar Kelimeler:
ChpKılıçdaroğlu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.