• BIST 100

  11146,95%0,74
 • DOLAR

  33,09% 0,31
 • EURO

  36,04% 0,15
 • GRAM ALTIN

  2593,89% 0,95
 • Ç. ALTIN

  4153,76% 1,23

Dehidrasyon, sıcak çarpması ve kalp rahatsızlıkları artabilir

İstinye Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Liv Hospital Çocuk İmmünolojisi ve Alerji Hastalıkları Prof. Dr. Mahir İğde önümüzdeki günler için önemli uyarılarda bulundu.

Sağlık 5.06.2024 16:22:00 0
Dehidrasyon, sıcak çarpması ve kalp rahatsızlıkları artabilir

Sıcaklık artışına dikkat: Dehidrasyon, sıcak çarpması ve kalp rahatsızlıkları artabilir 

 

İklim değişikliğinin neden olduğu sıcaklık artışı her geçen yıl daha tehlikeli hale gelirken, İstinye Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Liv Hospital Çocuk İmmünolojisi ve Alerji Hastalıkları Prof. Dr. Mahir İğde önümüzdeki günler için önemli uyarılarda bulundu. İklim değişikliği nedeniyle hastalıkların seyrinin de değiştiğine dikkat çeken İğde, “Ani sıcaklık artışları, özellikle hassas gruplarda sağlık sorunlarına neden olabilir. Sıcak çarpması, dehidrasyon ve kalp rahatsızlıkları gibi sorunlar artabilir” dedi. 

 

İklim değişikliği bir başka deyişle iklim krizi her geçen yıl etkisini arttırarak yaşamı tehdit etmeye devam ediyor. Bu kriz, doğayı olduğu kadar insan yaşamını da olumsuz etkiliyor. İstinye Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Liv Hospital Çocuk İmmünolojisi ve Alerji Hastalıkları Prof. Dr. Mahir İğde, iklim değişikliğinin sağlık üzerindeki etkilerinin oldukça geniş kapsamlı ve çeşitli olduğuna dikkat çekiyor. Özellikle son yıllarda Türkiye’ye Arap yarımadası üzerinden gelen toz fırtınalarının artmasının, bu konunun önemini bir kez daha vurguladığını belirten İğde, toplumsal ve bireysel düzeyde alınacak önlemlerle iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini azaltmanın mümkün olduğunu ifade ediyor. Prof. Dr. İğde, bu konuda toplumsal bilinci artırmanın ve proaktif önlemler almanın önemli olduğunu belirtiyor.

 

“Sıcaklık artışı enfeksiyon hastalıklarının görülme sıklığını artırabilir”

 

İklim değişikliğinin neden olduğu yeni hastalıklar ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Mahir İğde, şunları söylüyor:

“İklim değişikliği solunum yolu, enfeksiyon, alerjik hastalıklara neden olabiliyor. Toz fırtınaları, havadaki partikül maddeler nedeniyle astım ve diğer solunum yolu hastalıklarını tetikleyebilir. Özellikle çocuklar ve yaşlılar bu durumdan daha fazla etkilenir. Sıcaklık ve nem artışı, sivrisinekler gibi hastalık taşıyıcıların yayılmasını artırarak, sıtma, dang humması gibi enfeksiyon hastalıklarının görülme sıklığını artırabilir. Polen mevsimlerinin uzaması ve artan polen miktarları, alerjik rinit ve astım gibi hastalıkların prevalansını artırabilir.”

 

“Astım ve solunum yolu hastalığı olanları daha çok etkiliyor”

 

İklim değişikliğinin özellikle astım ve solunum yolu hastalığı olanları etkilediğine dikkat çeken İğde, “Bu bireyler, havadaki partiküllerden ve kirleticilerden daha fazla etkilenir” diyor. Çocuklar ve yaşlıların da olumsuz etkilendiğini belirten İğde, bağışıklık sistemleri daha hassas olan bu grupların iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı daha savunmasız olduğunu ifade ediyor. Ayrıca kalp hastalığı, diyabet gibi kronik rahatsızlıkları olan bireylerin de iklim değişikliğinin getirdiği stresle başa çıkmada zorluk yaşayabildiğine dikkat çekiyor.

 

“Vücut ısısını dengelemek için bol su için”

 

İklim değişikliğinin olumsuz koşullarından korunmak için bireysel önlemler alınabileceğini belirten Prof. Dr. İğde, şu önerileri sıralıyor:

“Özellikle toz fırtınası gibi hava olaylarında dışarı çıkmamak, dışarı çıkılması gerekiyorsa maske kullanmak alınabilecek önlemlerden biri. Hava kalitesi indeksi (AQI) uygulamaları kullanarak günlük hava durumu ve hava kirliliği hakkında bilgi sahibi olarak hareket edilebilir. Havadaki partiküllerin içeri girmesini azaltmak için pencereler kapalı tutulabilir ve hava filtreleri kullanılabilir. Sıcak havalarda vücut ısısını dengelemek ve dehidrasyonu önlemek için bol su içmek de en önemli önlemler arasında.”

 

“İklim değişikliğinin tarımsal verimliliği olumsuz etkileyebilir”

 

Gelecek yıllarda iklim değişikliğinin etkilerini nasıl hissedeceğimizle ilgili de bilgi veren İğde, “Küresel sıcaklıkların artması, sıcak çarpması ve diğer ısıya bağlı hastalıkların artmasına neden olabilir” diyor. Sel, kuraklık ve yangın gibi ekstrem hava olaylarının da sıklığının ve şiddetinin artabileceğini belirten İğde, bu durumun halk sağlığı üzerinde büyük etkiler yaratabileceğine dikkat çekiyor. İğde ayrıca, iklim değişikliğinin tarımsal verimliliği ve gıda üretimini olumsuz etkileyerek besin güvenliğinde riskler oluşturabileceğini belirtiyor.

 

“Artan sıcaklık solunum yolu hastalıklarını kötüleştirebilir”

 

Yaz aylarında iklim değişikliğine bağlı sıcaklık artışının da bireyleri etkileyeceğini belirten Prof. Dr. İğde, “Ani sıcaklık artışları, özellikle hassas gruplarda sağlık sorunlarına neden olabilir. Sıcak çarpması, dehidrasyon ve kalp rahatsızlıkları gibi sorunlar artabilir” diyerek artan sıcaklıkların, hava kirliliğini ve özellikle ozon kirliliğini artırabileceğini belirtiyor. Bu durumun ise solunum yolu hastalıklarını kötüleştirebileceğine dikkat çekiyor.

 

 İstinye Üniversitesi hakkında:

İstinye Üniversitesi, "Liv Hospital", "Medical Park" ve "VM Medical Park" olmak üzere üç ayrı hastane markasını tek çatı altında buluşturan ve sağlık sektöründe 25 yılı aşan bilgi, birikim ve yatırımları olan MLP CARE Grubu'nun desteğiyle 21. Yüzyıl Anadolu Vakfı tarafından 2015 yılında kuruldu. Odak noktasında yapay zekâ ve dijitalleşmenin yer aldığı üniversite, güçlü akademik kadrosuyla, eğitim ve araştırma performansıyla ve her alandaki AR-GE çalışmalarıyla çağımızın bilgisinin üretilmesine katkıda bulunuyor. Öğrencilerini bilimin gücüne güvenen, eleştirel düşünebilen, insani ve etik değerlere sahip bireyler olarak yetiştiren İstinye Üniversitesi, sadece teorik bilgiyi odağına almıyor öğrencilerini bilgilerini pratikte de kullanabilecekleri uygulama alanlarına yönlendiriyor. Bünyesinde dokuz fakülte ve iki meslek yüksekokulu yanında lisansüstü eğitim enstitüsü bulunduran üniversite; edebiyattan sanata, sağlıktan mühendisliğe kadar birçok farklı alanda yetkin bireyler yetiştiriyor. Üniversite eğitim, araştırma, yenilik ve teknoloji geliştirmede mükemmeliyeti hedefleyerek dünyanın öncü üniversitelerinden biri olmayı amaçlıyor. İstinye Üniversite’nin ana hedeflerinden bir tanesi ise yerel ve evrensel sorunlara çözümler geliştirerek toplumun gelişimine katkıda bulunmak. 


Saçlara kreatin ve botoks uygulaması nasıl yapılır?

Zsa Zsa ZsuYeni mağazasını Çeşme’de açtı

Türkiye SMA Vakfı, SMA Hastalarının Taleplerini Meclis’e Taşıdı

Kat mülkiyeti kanundaki yasal düzenlemeler nerede kaldı?

Yurtdışı çıkış harcı 500 TL oldu

1.7 milyon emekli zamlı maaşı temmuzda alamayacak

Bitcoin hızlı yükselişle 65.000 dolar seviyesine yaklaştı

Yapay zeka, kurumlarda yeteneğin işlenme biçimini etmiyeyecek

Enerjisa Üretim’de çocuk dostu çalışma alanı ve esnek yan haklar

AKOM’dan İstanbul için sıcak hava uyarısı

Egeli madenciler Ege Bölgesi’nde ihracat artış rekortmeni oldu

Türkiye’nin en büyük müzik ve yaşam festivali 2 Ağustos'ta başlıyor

Sıvı ihtiyacını karşılamak için sadece su içmek yeterli değil

Reflü şikayetlerini azaltmanın 12 yolu

Eyüpsultan’ın mahallelerinde şenlik var

Yaz Sıcakları Beyin Kanamasını Tetikleyebiliyor

Sabancı Üniversitesi 2024 Tanıtım Günleri Başlıyor

YouTube’da video izlerken tuzağa düşmeyin

Devlet'in polisi el öpmeye mi başladı?

İBB’den gençlere tercih desteği

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde mezuniyet heyecanı

İzmir'de elektrik faciası | Polis 6 kişiyi arıyor

Orman yangını faciaya döndü | 3 can kaybı, 4 gözaltı var

İsmet Değirmenci ile Doğanın Suluboya Atölyesi

Milyonlarca genç KPSS'de ter dökerken, AKP'lilere jet hızıyla atama

Kiracısına domuz bağlı işkence yapmış

Sosyal platformlar, yalnızlık hissini tatmin edebiliyor…

Üsküdar'da klasik müzik konser serisi başladı

Popüler doğum şekli | Suda doğum nedir?

Obezite En Sık Bu Hastalıklara Yol Açıyor

Yükleniyor

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16

YAZARLAR