AMALGAM DOLGU ZARARLI MI?

Amalgam dolgu zararlı mı?

Amalgam dolgunun zararlarını anlatan Diş Hekimi İlker Erdoğan'ı izleyen amalgam dolgu yaptıran vatandaşlar duyduklarına inanamadı

Amalgam dolğunun zararlarını anlatan Diş Hekimi İlker Erdoğan'ın programı ilginç tartışmalara neden oldu. Türkiye'de yıllardır çok yaygın olarak yapılan amalgam dolguların içeriğindeki aktif civa maddesinin oda sıcaklığında buharlaştığını belirten Prof.Dr. Azmi Telefoncu "Civa insanlık tarihinin en etkili zehirlerinden biridir ve malesef milyonlarca vatandaşımız ağzında bu zehirle dolaşıyor, bu kadar bilinçsizlik olmaz" diyerek isyan etti.

AMALGAM DOLGUNUN ALTERNATİFLERİ VAR AMA


Diş Hekimi İlker Erdoğan katıldığı bir televizyon programında Türkiye'de diş dolgusunda yoğun olarak kullanılan Amalgam dolgu tedavisiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Beyaz TV'de yayınlanan Gülümse Türkiye programında konuşan Erdoğan'ın proğramına Dr.Suat Arusan, araştırmacı Ahmet Hamdi Özsaraç, Prof.Dr.Azmi Telefoncu ve Yard.Doç.Dr.Seda Özturan ile amalgan dolgu konusu masaya yatırıldı. İsveç, Hollanda ve İngiltere'de kullanımı yasaklanan amalgan dolgu hakkında çarpıcı açıklamalar yapan Erdoğan yüksek civa içeren amalgan dolgulara alternatifler olduğunu söyledi.

İSVEÇTE KULLANIMI YASAK, İHRACATI SERBEST

Diş Hekimi İlker Erdoğan , bir ezca deposundan istediği amalgan dolgunun İsveçten ithal edildiğini belirterek "Ancak burada hemen şunu belirtmek istiyorum, söz konusu ülkede amalgan dolgu yasak" dedi.

BU DOLGUNUN İÇİNDE CİVA VAR

Erdoğan İsveç malı amalgan dolgunun paketinde yer alan bilgileri okurken "Ben bu dolgunun içinde şu vardır bu vardır tartışmasına girmeyeyim, bakın en altta, güçlükle okunabilen bölümde 'BU DOLGUNUN İÇİNDE CİVA VARDIR' bölümüne dikkat çekti.. Diş Hekimi İlker Erdoğan , markasına kapatarak Amerikada satılan amalgan dolgunun arkasındaki yazıyı tercüme ederek okudu. "Amalgan Civa içerir, Amalgan vücuk içindeki civa oranını artırır. Kanada, İspanya, Almanya, İngiltere gibi ülkelerin sağlık örgütleri, emziren, hamile ve böbrek yetmezliği olan hastalara amalgan kullanılmaması isteniyor" dedi.

CİVA TARİHİN EN BÜYÜK ZEHİRDİR

Programa katılan Dr. Suat Arusan civanın tarihin en büyük zehiri olduğunu belirterek orta çağda infaz için kullanılan bir madde olduğunu söyledi. Civalı termometrelerin satışlarının durdurulduğunu belirterek "Ama hala amalganlarda kullanılması çok büyük risktiri. Oda ısısında bile zehir etkisi yapan bir maddenin ağız içindeki etkisi aceba ne olur diye düşünülmelidir." dedi.

OĞLUMU ÖLÜMDEN KURTARDIM

Bu arada telefonla yayına katılan, bir diş hekimi izleyenleri şoke eden anısını dile getirdi. Genç yaşta oğlunun ölümcül Behcet hastalağına yakalandığını söyleyen diş doktoru baba "Bana hastaneden 'Ölümünü bekleyin yapabilecek bir şey yok' diyerek geri gönderdiler. Her yolu denedim, çaresiz araştırmaya başladım. Araştırmalarım sırasında amalgan dolgunun behcet hastalığını tetiklediğini buldum. Çocuk yaşta oğlumun diş dolgusu için amalgan kullandığımı hatırladım. Hasta yatağında ölümü bekleyen oğlumun dolgularını ellerimle söktüm. Birkaç ay ömrü kaldı denilen çocuğumun bünyesini saran hastalığın büyümesi durdu, sonra geriledi, daha sonra da hızla iyileşmeye başladı" dedi.

Bu arada dünyanın pek çok ülkesinde amalgam dolgu kullanımının yüzde 3 - 10 düzeyindeyken bu oranın Türkiye'de yüzde 73 olduğu açıklandı.

 

 

 

amalgan dolgunun zararları, amalgam dolgunun zararları, amalgam dolgu nedir, amalgam dolgu ve civa, amalgam dolgu kanser, amalgan dolgu behcet hastalığı, amalgam dolguda civa ,

 Amalgam dolgu zararlı mı? başlıklı haberimiz 758 kez okundu. Yayınlanma tarihi: 2013-11-06 08:11:16

Yorum Yazınız

İsim Soyisim:
Güvenlik Kodu:
Kodu değiştir

    Mevcut Yorumlar

    Bu hiç yorum yapılmamış, ilk siz yorum yapmak istermisiniz?

Videolar

Tum Videolar

Büyük Yürüyüş Belgeseli

TRT1 Büyük Yürüyüş Belgeseli

Ermenistan Askeri yakalanınca özür diledi

Ermeni askeri diz çöktü özür diledi

Google+