ANKARA’DAKİ BÖCEK SORUŞTURMASINDAN İHALE ŞANTAJI ÇIKTI

Ankara’daki böcek soruşturmasından ihale şantajı çıktı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nda yaşanan dinleme skandalının ardından ihale şantajı çıktı

Ankara, İstanbul ve Ardahan’da gerçekleşen eşzamanlı baskınlarda 12 kişi gözaltına alındı. Emniyete getirilen kişiler arasında YTB Başkanı Kemal Yurtnaç’ın makam odasına dinleme cihazını yerleştiren özel bir şirketin ortakları Fatma A. ile Azime D. isimli iki kadın da yer aldı. Bir şüpheli Ardahan üzerinden yurtdışına kaçmak üzere iken sınırda yakalandı. Fatma A. ile Azime D.’nin organize bir çete adına çalıştıkları ve bu çetenin dinleme kayıtlarını ihaleler için şantaj amaçlı kullandığı ileri sürüldü.
Başbakanlık’a bağlı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nda bulunan böcekle ilgili olarak Ankara Emniyet Müdürlüğü ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayı derinleştirme kararı aldı. Yapılan incelemelerde dinleme skandalı ile ilgili önemli ayrıntılara ulaşıldı. Savcı Mustafa Bilgili, öncelikli olarak dinleme cihazının satın alındığı firma ile ilgili kapsamlı bir çalışma yapılması talimatını verdi. Yapılan incelemede aynı firmadan farklı isimler adı altında dinleme cihazlarının alındığı, bunun da organize bir ekip tarafından belirlenen noktalara montajlandığı tespit edildi. Bunun ardından belirlenen çete 7 ay boyunca teknik ve fiziki takibe alındı. Özellikle şüphelilerden Fatma A. ile Azime D., kimlerle irtibat halinde olduğu belirlenmeye çalışıldı. Edinilen bilgilere göre; ekipler yaptıkları incelemelerde Fatma A. ile Azime D.’nin, organize bir çete adına çalıştıkları sonucuna vardı.
Yapılan teknik ve fiziki takipte, çetenin hangi şehirlerde ve hangi bürokratların makam odasına dinleme cihazları yerleştirdikleri kayıt altına alındı. Bu çerçevede belirlenen noktalardaki cihazlar savcı nezaretinde söküldü. Yapılan tespitlerde üst düzey bürokratların odalarının uzun süre dinlendiği bilgisine ulaşıldı. Kayıtların, üst düzey bürokratlara karşı şantaj amaçlı kullanıldığı belirlendi. Çetenin elindeki bilgiler vasıtasıyla kurumlardaki bazı ihaleleri aldıkları ve buradan da ciddi oranda menfaat temin ettikleri ortaya çıkarıldı. Önümüzdeki günlerde bazı kurumlardaki ihale dosyalarının incelemeye tabi tutulacağı kaydediliyor.
Öte yandan farklı illerde gözaltına alınan zanlılar, yapılan işlemlerin ardından tarifeli uçaklarla Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi. Zanlılara dinleme sistemi kurulması talimatını kimin verdiği ve bu amaçla Türkiye çapında kimlerin odasına cihaz yerleştirdikleri, elde edilen dinleme kayıtlarının ihale süreçlerinde kullanılıp kullanılmadığı soruldu. Şahıslar suçlamaları kabul etmedi. Savcılığın yaptığı araştırma sonucunda herhangi bir casusluk bağlantısının tespit edilemediği öğrenildi.

 Ankara’daki böcek soruşturmasından ihale şantajı çıktı başlıklı haberimiz 199 kez okundu. Yayınlanma tarihi: 2013-09-21 10:35:56

Yorum Yazınız

İsim Soyisim:
Güvenlik Kodu:
Kodu değiştir

    Mevcut Yorumlar

    Bu hiç yorum yapılmamış, ilk siz yorum yapmak istermisiniz?

Videolar

Tum Videolar

Ermenistan Askeri yakalanınca özür diledi

Ermeni askeri diz çöktü özür diledi

Yok böyle yürüyüş

Zahia Dehar videosu

Google+