YENİ KİMLİKLER NE ZAMAN VERİLECEK

Yeni kimlikler ne zaman verilecek

İçişleri Bakanı Muammer Güler, yeni ehliyetlerin 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren verilmeye başlanacağını söyledi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, yeni ehliyetlerin 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren verilmeye başlanacağını söyledi. Güler, pasaportların da bundan sonra emniyet müdürlüklerinden değil, nüfus müdürlüklerinden alınacağını açıkladı.

TBMM Genel Kurulu'da İçişleri Bakanlığı'nın 2014 bütçesi görüşülüyor. Bütçe görüşmelerinde konuşan İçişleri Bakanı Muammer Güler'den önemli açıklamalar geldi. Bakan Güler, yeni ehliyetlerin 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren verilmeye başlanacağını söyledi.

TBMM'deki bütçe görüşmeleri sırasında söz alan Bakan Güler, yeni yasal düzenlemeler ile sürücü belgelerinin uluslararası geçerliliğinin sağlandığını söyledi. Yeni tip sürücü belgelerinin üretilmesi ve uygulanmasına ilişkin işlemlerin devam ettiğini, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren yeni ehliyetlerin verilmesi işleminin başlatılacağını belirten Güler, alkol ve uyuşturucu etkisinde araç kullanımından kaynaklanan trafik kazalarını önlemek amacıyla yaptırımlar ağırlaştırıldığını kaydetti.

MUAYENESİZ ARAÇ SATIŞI VE KIŞ LASTİĞİ

Bakan Güler, şunları ifade etti: "İlk defa sürücü belgesi alanlar için aday sürücülük uygulaması getirilmiştir. Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı'nda yer alan hususlar ve Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulu'nda alınan kararlar doğrultusunda 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair kanun taslağı hazırlanmış ve Başbakanlık'a sunum aşamasına gelmiştir. Bu kanun tasarısı ile yaya öncelikli bir düzenleme yapılacak. Yaya veya okul geçitlerinde ilk geçiş hakkını yayalara vermeyen sürücüye cezalar artırılacaktır. Muayenesiz araçların satışları engellenecektir. Araçlarda belirli zamanlarda ve şartlarda kış lastiği kullanımı zorunlu hâle getirilecektir.

MAGANDALARIN ÖNLENMESİ

Ayrıca, 6136 Sayılı Silah Kanunu'muzda değişiklik yapan kanun tasarımız da İçişleri Komisyonu'nda şu anda görüşülmektedir. Milletvekili arkadaşlarımın birçoğunun da takip ettiği o geçmiş kanunda, hatta kanuni dayanağı bulunmayan bazı hükümleri içeren yönetmelik hükümlerindeki eksiklikler de bu suretle tamamlanmış olacaktır. Malumunuz, bu tasarıyla -İçişleri Komisyonu'ndaki arkadaşlarım bu konuyu açıklıkla biliyorlar- yivsiz silahlara ilişkin edinim yaşı 18, yivli av tüfeklerine ilişkin edinim yaşı 21 ve tabancalara ilişkin edinim yaşı da 25 olarak düzenlenmektedir. Alkollü veya uyuşturucu madde kullanmış şekilde silah taşıyanların cezalandırılması da düzenlenmektedir. Kamuoyunda "maganda" diye bilinen, çeşitli toplantılarda bazı kötü olayların meydana gelmesine sebep olan bu davranışların da önlenmesi amaçlanmaktadır.

MUAYENE İSTASYONLARININ RAPORU YETERLİ OLACAK

Kamu yönetiminin iyileştirilmesi, idarenin işleyişinin basitleştirilmesi, bürokrasi ve kırtasiyeciliğin azaltılarak vatandaş memnuniyetinin artırılması amacıyla güvenlik, özel güvenlik, pasaport, silah ve patlayıcı maddeler ile trafik tescil birimlerini kapsayan emniyet hizmetlerinin iyileştirilmesi çalışması da şu son aşamaya gelmiş bulunmaktadır. Bu çalışma sonucunda bugün nüfus verileri esas alınarak emniyet birimleri tarafından düzenlenen pasaportlar bundan böyle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenecektir. Bu sayede pasaport hizmetlerinde görev yapan yaklaşık 3 bin 500 polisin emniyet ve asayiş hizmetlerinde görevlendirilmesi sağlanmış olacaktır. Yılda yaklaşık 2,5 milyonun üzerinde düzenlenen araç trafik belgesi kaldırılacak, yerine araç muayene istasyonlarının vermiş olduğu araç muayene raporu yeterli olacaktır.

İKİNCİ ELDE EMNİYET YERİNE NOTER

İkinci el araç alım satımlarında malik dışında başka bir husus değişmiyorsa bundan böyle vatandaşımızın emniyet birimlerine gitmesine gerek kalmayacak, araç tesciline ilişkin araç tescil belgesi satış işleminin yapıldığı noterlikte düzenlenerek vatandaşımıza verilecektir. Bu sayede emniyet birimlerine yılda yaklaşık 4 milyon 100 bin vatandaşımız gitmeyecek, emniyet birimlerinin bu konudaki işlemlerinde de yüzde 85 azalma olacaktır.

EHLİYET ADRESLERE GÖNDERİLECEK, 90'A YAKIN BELGE İSTENMEYECEK

Vatandaşlarımız, bazı istisnai hâller dışında, sürücü kursunu bitirdikten sonra yapılan sınavda başarılı olması hâlinde artık sürücü belgesini almak için kurum kurum dolaşmayacak, sürücü belgesi basılarak adresine gönderilecektir. Bu çalışmayla, her düzeydeki mevzuatın aşırı yorumlanmasından kaynaklı istenilen yaklaşık, altını çizerek belirtiyorum 90'a yakın belge artık istenmeyecektir."

PASAPORTTA YENİ DÖNEM

Bakan, açıklamasında pasaportların da bundan sonra emniyet müdürlüklerinden değil, nüfus müdürlüklerinden alınacağını ifade etti.

'SURİYELİLER OY KULLANAMAZ'

Açıklamalardan biri de Suriye'den gelenlerin oy kullanacağı iddialarına ilişkindi. Güler, iddiaları yalanlayarak, "T.C. vatandaşlık kimlik kartı olmayan kimse oy kullanamaz" dedi.Yeni kimlikler ne zaman verilecek başlıklı haberimiz 2133 kez okundu. Yayınlanma tarihi: 2013-12-14 14:57:44

Yorum Yazınız

İsim Soyisim:
Güvenlik Kodu:
Kodu değiştir

    Mevcut Yorumlar

    Bu hiç yorum yapılmamış, ilk siz yorum yapmak istermisiniz?

Videolar

Tum Videolar

Büyük Yürüyüş Belgeseli

TRT1 Büyük Yürüyüş Belgeseli

Ermenistan Askeri yakalanınca özür diledi

Ermeni askeri diz çöktü özür diledi

Google+