İSRAİL 5. SEÇİM’E Mİ GİDİYOR?

İlk seçim analizinden beri ihtimallerden birinin de  5. Seçim olduğunu yazmıştım.


Adım adım 5. Seçim ihtimali  kesinlik kazanıyor sanki.

Durum şöyle:

Natanyahu cephesi ile  Natanyahu olmasın cephesi arasında ve hiç birinde hükümet kurmaya yetecek kadar milletvekili sayısı yok.


 
Önümüzdeki hafta Başkan Reuven Rivlin kendisine en fazla  tavsiye mektubu getirebilecek parti liderine hükümet kurma görevi vermek durumunda olacak. Bu süreç te bugünden itibaren başlıyor.
Anahtar parti veya partiler şimdiye kadar Siyaset dışı tutulan ve halen de tutulmaya çalışılan Arap partileri. En ilginç anahtar parti de  bir Zamanların Selamet partisi misali İslami parti kökenli RAAM  partisi ve lideri MANSOUR ABBAS.

İki taraf blok liderleri ve siyasileri ise  Mansour Abbas’ın peşinde koşmakta ve bir taraftan M ansour Abbas’ın ne isteyeceğini tespit etme çabaları ile uğraşırlarken diğer taraftan da Mansour Abbas veya Arap Partileri ile bir arada masaya oturmam ve Hükümette olmam diyenleri kendi imkanları ile ikna etme çabası içindedirler.

Mansour Abbas ve Birleşik Arap listesi ise birlikte sadece 10 Millet Vekiline sahipler. Bir önceki seçimde ise  bu listenin toplamı 15 idi. Natanyahu’nun Mansour Abbas’ı  basit Türkçe ile Kafa Kol’a almasından sonra Birleşik Liste’den ayrılarak kendi başına seçimlere girdi ve az farkla da olsa  4 milletvekili ile meclise girmeye Muvaffak oldu.

Gelin Mansour Abbas’ı az bir şey tanıyalım:

Kendisi Aslında Diş Hekimi ve 1947 MAGHAR Arap köyü doğumlu bir İsrail vatandaşı. 17 yaşında da Kudüs İbrani Üniversitesinde Diş Hekimliği okuyup mezun oldu. Bu zamanda ise  İsrail’deki İslami Hareketin başındaki ABDULLAH NİMAR DERVİŞ İle tanıştı. Mansour Abbas  Diş Hekimliğinden sonra Hayfa Üniversitesinde de Siyasal Bilimler okudu. 2007 yılında  Birleşik Liste Genel sekreterliğini  deruhte etti ve 2010 yılında ise İSLAMİ HAREKET’in güney şubesi lideri oldu. 2019 yılında ise  BALAD partisinden Birleşik Liste çerçevesinde Meclise girmeye muvaffak oldu ve 4 MV ile partsini temsil etti.

Mansour Abbas klasik Arap İslami hareket üyesi ve Arap milliyetçiliği normlarından farklı davranış ve söylemlerde bulunarak bir taraftan kendi seçmenlerinden tepkiler alırken diğer taraftanda  İsrailli liberal partilerce  kabul görebilmektedir.

Mansour Abbas aslında olması gerekeni yapıyor ve onun görevinin İsrailli Arap toplumunu  İsrail toplumu ile entegre etmek ve eşit haklara kavuşturmak olduğunu iddia ediyor. En büyük çabası ise  İsrailli Arap toplumunda sürekli artan suç oranı ve çinayetlerine çare olabilecek İsrail Polis teşkilatının Arap nüfus yoğunluklu bölgelerde daha etkin olmasını ve yeterli devlet bütçesinin teminidir.

Halihazırda kendisi veya partisi ile aynı  masada oturmam diyenlerin başında  Aşırı Milliyetçi İtamar Ben Gvir ve Betsalel Smutrich ortaklığının ürünü olan Dindar Siyonizm Partisi gelmektedir. Tabii Naftali Bennett’in liderliğindeki YEMİNA yartisi de Mansour Abbas ve partisi RAAM ile aynı hükümette olmam iddiası mevcut.

Hoş bütün bu iddialar HAKİKAT noktasina gelene kadar geöerlidir. Nitekim Seçmen partilerden hiçbirine istedikleri programı ve söz verdikleri program ve ideolojiler uygulayabilecek kadar oy vermiş değil.Yani  Kusura bakmayın bize yeterlş oy vermediğiniz için biz bu parti ile aynı yerde hükümet kurmak zorunda kaldık ta diyebilirler. Tabi hangi bakanlıkları ve arpalıkların yöknetimini alacaklarına bağlıdır.,

Hükümet senaryoları içinde  oldukça hayali senaryolar var ki hani olur mu acab dedirten şeyler.
Bu sabah haberlerinde eski Likud Eğitim Bakanı  Bayan Limor Livnat’ın önerisi şöyle:
Başbakan Naftali Bennett (7) + Gideon Saar (6) + Benny Gantz (8) + Yair Lapid (17) + Avigdor Liberman (7) + Merav Mıchaeli Haavoda (7) + Nitzan Horowıtiz Merets (6) =58 MV
Tabii 58 MV de hükümet olmaya yetmez ama Bayan Livnat’ın teorisine göre  Natanyahu Başbakan Olmayınca Likud Partisinden kopup Gideon Saar Cephesine gelecek olan 4-5 Lıkud partili olabilecek diyor.

Tabii Naftali Bennett’inde  Başkan Rivlin tarafından görevlendirilmesi gerekecektir ki henüz ortada kendisini tavsiye edecek imzalara sahip değildir.
BU  proje Sayın Livnat ile Sayın Gideon Saarın  projesi olup Naftali Bennet’in Natanyahu  blokundan kopartmaya yönelik olduğu çok sarihtir ve Bennett’in bu  tuzağa girip girmeyeceğini bir hafta içinde anlayabileceğiz.

Bir diğer senaryo ise şöyle:
Başbakan  Natanyahu (30) + İki dindar Parti (16) + Dindar Siyonist Parti (6)= 52 MV ve bu  rakam kesin  imza vermiş durumdadır. Bu rakam’a  Yemina Yani Bennet partisi sorunj olmadan eklenebilir ve toplam 58MV ile vede  RAAM’ını 4r M
V ile hükümet olunabilir. Tabii itiraz edenler için aklı başında bir formül bulunması gerekecektir.
Yair Lapid’in Başbakanlığı için ise  durum şöyle:
Yair Yapid (17)+Gideon Saar (6)+Benny Gantz (8) + Lıberman (7) + Haavoda(7) + Meretz(6) = 51 MV
Yemina katılırsa 58 MV olur ki Yemina’nın  katılma ihtimali zayıf olduğu için kendisiene başbakanlık önerilme durumu oluşturuldu.
Kısaca Anahtar parti RAAM  arap partisidir. 
eh biraz da HDP gibi algılayabilirsiniz  ve nasıl ki HDP ile MHP aynı  hükümette olmak istemiyorlarsa  RAAM ile YEMİNA VE  DINDAR SİYONİZM Partisi de bir arada olmak istemiyorlar.
Aslına bakarsanız Türkiyedeki Terörist HDP söylemi ile İsrail’deki Terörist veya Hamasçı Raam söylemi arasında pek fazla fark yoktur. Ve toplumların bunu  artık kırmaları ve bir arada yaşamanın yolunu bulmaları gerekmektedir. Hapisteki teröristleri ziyaret etmekle suçlanan Arap partilerinin savunması ise oldukça ilginç. Biz  bu  insanları hapiste ziyaret ettiğimizi  gizlemediğimiz gibi bunu yapmak ta asli görevlerimiz içindedir.  BU insanlar hapistedir ve ailelerine elimizden gelen yardımı yapmak bizim vekilleri olarak görevimizdir. Kaldı ki cezalarını çektikten sonra bu insanlar da hepimiz ile aynı haklara sahip vatandaşlar olarak aramız hatta milletvekili olma imkanları da olacaktır.
Milletvekilleri ile teröristleri karıştırmamak lazımdır. Kaldı ki kimsenin dışlanmaması gerekiyor. Hem de terörist ziyareti bu  insanları da terörist yapmadığı gibi hür ve demokratik seçimlere katılma hakkı olup bu  sayede seçilmiş olan insanlarında bazı partilerce dışlanması  da ne denli demokratiktir düşünmek lazım.
Bu tablo İsrail siyasetini 5. Seçim’e götürür sanıyorum.
Tabii sihirbaz Natanyahu’ nun şapkadan yeni bir tavşan çıkarma ihtimalini de  gözardı etmememiz lazım.

Sabırla bekleyeceğiz.
RAFAEL SADİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.