Daimi Tarafsızlığının 20. Yıldönümünde Türkmenistan


Değerli dostum, Dünya Gazeteciler Federasyonu-DGF Başkanı Menderes Demir’den aldığım mesajtan öğrendim ki, 2015 yılının son ayı Aralık’ta, Türkmenistan, Daimi Tarafsızlığının 20. Yıldönümünü kutlayacak... Dile kolay değil, 1995 yılından bu yana “tarafsız” kalabilmek....

1995 yılının Aralık ayında BM Örgütü Genel Kurulu’nun 50. Toplantısında, Türkmenistan Devleti’nin, uluslararası özgün statüsü, “Daimi Tarafsızlık Statüsü” olarak oy birliği ile kabul edilmişti. Bu münasebetle Türkmenistan’ın bütün vilayetlerinde şenlikler düzenlenecek. Aralık ayında biz de bu şenliklere katılırsak eğer, Türkmen halkının sevincini sizlerle paylaşacağız elbette... Ben şimdilik Menderes Demir’in notlarından derlediğim bilgileri sizlerle paylaşacağım:

“...Türkmenistan devletinin tarafsızlık siyaseti, çok yönlü dış siyaset stratejisinin temelini oluşturmakla beraber, onun 3. binyıl için ön gördüğü geniş kapsamlı amaçlarına tam anlamıyla uymaktadır.  O amaçların başında toplumun huzur, refahı ve iktisadi kalkınması  gelmektedir.

Şimdiki zaman, Türkmenistan’ın Cumhurbaşkanı Gurbangulı Berdimuhamedow’un gerçekleştirdiği düşünceli ve ön görücü siyaseti sonucunda, Bağımsız ve Daimi Tarafsız Türkmenistan, huzur ve istikrarın dayanağına dönüşmüştür. Birleşmiş Milletler Örgütünün önemli teşkilatlarından biri olan, Orta Asya için bölgesel merkez evinin  Aşğabat’ta açılması bunun aydın örneklerindendir. Bu merkez bölgede huzurun ve istikrarlı kalkınmanın devamına yol  açan ilişkiler için  zemin hazırlamaktadır.

            Türkmenistan, Daimi Tarafsızlık Statüsüne dayanarak, diğer devletlerle dostane, hoşgörülü komşuculuk siyasetiyle, semereli işbirliklerini gün geçtikçe daha da artırıyor. Şimdiki zamanın vacip meselelerini çözmek için, itibarlı uluslar arası örgütlerle iş birlik yapıyor.  Türkmen liderinin, başta dünyada huzur, silahsızlanmak, toplum refahı ve ayrıca kalkınmanın önemli gereksinimlerinden olan enerji güvenliğini ve çevreyi koruma gibi ilkeler üzerindeki yeni görüşleri ve hamleleri dünya birlikleri tarafından destek görmüştür.

            Türkmenistan’ın günümüzde,  dünyanın birçok devletleri ile diplomatik ilişkilerinin sürdürmesi, Birleşmiş Milletler Örgütünün Evrensel Sağlığı Koruma gibi insani dayanışmaya yönelik uluslar arası kurumları, UNESCO, UNİSEF, Birleşmiş Milletler Örgütünün yanındaki AİDS’e Karşı Mücadele Merkezi, “Sınırsız Hekimler” uluslar arası örgütü, Kızıl Ay ve Kızıl Yarımay gibi evrensel ve bölgesel organlarla aktif iş birlik yapması, Türkmenistan’ın dış işleri siyasetinde başarılı adımlar attığını göstermektedir.

Şimdiki zaman Türkmenistan toplum güvenliğinin ve istikrarlı gelişme temellerinin sağlamlaşmasına yardım edip, dönemin önemli meselelerini çözmeye yönelik ciddi uğraşılar gösteriyor. Huzur ve güvenliği temin edecek siyasetini gütmek için, siyasi- diplomatik  ve iktisadi değişik yöntemleri ve bu yöndeki çeşitli araçları kullanarak son yıllarda Orta Asya ve Hazar Bölgesinde, önemli stratejik ittifak planlarını hayata geçiriyor.  Genel durumları  iyileştirerek bölgede siyasi ve iktisadi istikrarı pekiştirmek için büyük rol oynuyor.

            Yeni önemli araç geçitleri, özellikle de Kazakistan- Türkmenistan- İran uluslar arası demir yolunu yapmak konusunda Türkmenistan’ın sayın Cumhurbaşkanı Gurbangulı Berdimuhammedov’un gayretlerini hatırlamak gerekir, bölgenin tarihinde büyüklüğü eşsiz olan o demir yol,  geçen sene, projede payı olan devletlerin liderlerinin katılımıyla açılmıştır. Bu olay, diğer yeni olaylarla birlikte, Türkmenistan halkına ruhi yükseliş kazandırmıştır...”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.