Yırca'da Köylüler Dövüldü, 6 Bin Zeytin Ağacı Kesildi

Termik santral için köylünün zeytinlikleri işgal edildi, yetmedi santralin özel güvenlik görevlileri köylüleri taşladı. Maden ocaklarına mahkum edilmek istenilen Manisalı zeytin üreticisinin çilesi bunlarla da bitmedi..

Yırca'da Köylüler Dövüldü, 6 Bin Zeytin Ağacı Kesildi

Termik santral için köylünün zeytinlikleri işgal edildi, yetmedi santralin özel güvenlik görevlileri köylüleri taşladı. Maden ocaklarına mahkum edilmek istenilen Manisalı zeytin üreticisinin çilesi bunlarla da bitmedi..

07 Kasım 2014 Cuma 19:45
Yırca'da Köylüler Dövüldü, 6 Bin Zeytin Ağacı Kesildi

Yırca'da Köylüler Dövüldü, 6 Bin Zeytin Ağacı Kesildi

MANİSA BAROSU'NDAN ÇEVRECİ AVUKATIN DARP EDİLMESİNE KINAMA 

Manisa'nın Soma İlçesi, Yırca Mahallesi'nde, yapılacak termik santral için zeytin ağaçlarını kesen Kolin Grubu'nun özel güvenlik görevlileri tarafından darp edilip, elleri kelepçelenerek, 5 saat boyunca rehin tutulduğunu ileri süren Manisa Barosu Çevre Komisyonu Üyesi Avukat Hasan Namak, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Köylülere hukuki destek veren Namak'a yapılan saldıyı 'magandalık' olarak niteleyen Manisa Baro Başkanı Zeynel Balkız, "Sorumluları bir an önce bulunmalı" dedi.
Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Avukat arkadaşımız Hasan Namak, darp, işkence, cebir ve şiddete maruz bırakıldı. Hukuk adına ve Türkiye'deki kamu düzeni adına son derece muzdaribiz. Manisa gibi batının batısındaki bir yerde insanların can ve mal güvenliklerini sağlayamayacakları, işkenceye maruz kaldıkları, hiçbir yetkiye sahip olmadan bir avukatın ellerini arkadan kelepçelenip, götürüldüğü barbarca bir olaya tanık olduk. Bu olayın Türkiye'deki tüm idareciler ve kamu yöneticileri adına duyulması ve acil tedbirlerin alınması gerektiğini düşünüyorum. Manisa Barosu'na mensup Hasan Namak, Kolin Holding'in enerji santrali kuracağı, ancak köylülerin de zeytinlik alanlarını korumak için nöbet tutuğu bir yerde geceleyin uykusundan bu santrali kuracak olan holdingin özel güvenlik kimliği ile görev yapan magandalar tarafından elleri arkadan kelepçelenerek, çadırı yıkılarak, uyku tulumuyla birlikte bir araca atılıp, 4 kilometre ilerideki bir tarlanın içerisine bırakılıyor. Başındaki nöbetçiyle 5 saat hürriyeti kısıtlanıp, daha sonra kelepçeleri açılarak serbest bırakılıyor" dedi.

HAK ETTİKLERİ CEZAYI ALMALARI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ
Başkan Balkız, özel güvenlikçilerin işini yapan bir avukatı kelepçelemeyeceğini belirterek, şunları söyledi: "Kim bu insanlar, hangi yetkiyle bu işi yapıyorlar? Bir özel güvenlikçinin, hangi sebeple olursa olsun bir avukatın ellerini arkadan kelepçeleme yetkisini kim vermiş? Soma'nın jandarması, güvenlik güçleri, kaymakamı yok mu? Bu cesareti bu magandalar kimden alırlar. Bu magandaların hak ettikleri cezayı yargı önünde en şiddetli şekilde almaları için Manisa Barosu olarak elimizden geleni yapacağız. Bu olayı araştırmak için Manisa Barosu ikinci başkanı Avukat Serhan Çelik ve yönetim kurulu üyeleri, çevre komisyonu başkanı bu konuyu incelemek için gitti. Onlarla birlikte Soma Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu. Derhal bu kişilerin tespitini, yakalanmalarını ve tutuklanmalarını bekliyoruz. Görevini yapan bir avukata, köylülere hukuki yardımda bulunan bir avukata bu işkencenin uygulanması onun görevinin engellenmesidir. Eğer Türkiye Cumhuriyeti'nin kaymakamı, jandarması, emniyet güçleri bunu sağlayamıyorsa devlet iflas etmiş demektir. Buradan tüm Türkiye'ye haykırıyorum. Daha ne bekliyoruz."
KAMU YÖNETİMİ PROBLEMİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM
Üyeleri Namak'a destek vereceklerini kaydeden Balkız, yaşanan olayın Türkiye'de çok ciddi bir güvenlik zafiyeti yaşandığını ortaya çıkardığını söyledi. Balkız, "Bu zeytinliklerle ilgili açılmış bir dava var, Danıştay'da görülecek. Belki de yakın zamanda yürütmenin durdurulması kararı verilecek. Ne aceleniz var? Bu kadar acil midir? Yargı bırakın görevini yapsın. Yargı yürütmeyi durdurmayla ilgili bir karar verinceye kadar bu işlemleri geciktirseniz ne kaybedersiniz? Ben burada son derece ciddi bir kamu yönetimi problemi olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

BURUK SEVİNÇ
Sabaha karşı katliam gibi uygulamayla 6 bin zeytin ağaçlarını kaybeden Soma Yırca Köyü sakinleri matem havasında direniş noktasında bekleyişlerini sürdürürken avukatları Deniz Bayram'dan akşam saatlerinde müjdeyi aldı.
Avukat Deniz Bayram Danıştay 6'ncı Dairesi'nin termik santral yapılacak araziyle ilgili Bakanlar Kurulu'nun verdiği acale kamulaştırma kararı konusunda yürütmeyi durdurma kararı verdiğini açıklamasıyla köylüler önce ne yapacaklarını bilemedi. Geceden beri süren matem havası yerini bir anda bayram havasına bıraktı.
Köylüler kendilerine önderlik eden Muhtar Mustafa Akın'a sarılıp kutladı. Kadınlar da çevre gönüllüsü ve avukatları Deniz Bayram'la sevinç yumağı oluşturdu. Kararın bir gün önce gelmesi veya şirketin 12 saat daha beklemesi durumunda 6 bin ağacın kurtulacağını söyleyen köylüler hem sevindi hem üzüldü. Avukat Deniz Bayram da kararla ilgili şunları söyledi:
"Burada başından beri bir kanunsuzluk vardı. Burada kanunsuzca ağaçlar kesildi. Şirket, ancak savaş hallerinde başvurulması gereken Acele Kamulaştırma Yasası'na dayanarak köylüleri tel örgüyle çevirdikleri arazilerine bile sokmadı, hasat yaptırmadı. Manisa Tarım Müdürlüğü'nün zeytin ağaçlarının kesilmesine izin vermemesine rağmen ağaçlar yasadışı kesildi. Ancak Danıştay'ın kararı gösterdi ki yaşananlar kanunsuzmuş. Üzüntülüyüz, 6 bin ağaç kesildi. Sevinçliyiz haklı bir karar çıktı. Asıl hukuk mücadelesi şimdi başmayacak. Yapılması gereken tüm hukuki girişim ve mücadele yapılacak." Arazide bekleyişe devam eden köylüler Danıştay kararını oynayarak kutladı.
MUHTAR, TWITTER'DAN DA TEPKİ GÖSTERDİ
Bu arada Kolin Grubu tarafından termik santral yapılacak bölgedeki zeytin ağaçlarının kesilmesine ağlayarak tepki gösteren Yırca Muhtarı Mustafa Akın, Soma'da 6 bin zeytin ağacının kesildiğini söyledi. Sosyal paylaşım sitesi twitter'dan hesap açıp, konuya ilişkin eleştirilerine buradan devam eden Muhtar Akın, "Kolin Şirketi Danıştay'ın kararını önceden biliyordu ve bu yüzden ağaçları önceden kestiler" dedi.
Akın, daha sonra attığı tweet'te şu iddiada bulundu:
'Danıştay'ın kararını tanımıyoruz. Danıştay Kolin Şirketi'ne önceden haber verdi. Kolin Şirketi mahkeme kararı olmadan ağaçları kesti. Kolin Şirketi, kaymakamla beraber hareket ediyor. Kaymakam emrediyor. Kolin Şirketi uyguluyor. Danıştay, kararı saldırı sonrası verdi amaçları katliamı unutturmak'

Taylan YILDIRIM/SOMA (Manisa), ()

FOTOĞRAFLI

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

mersin escort