Görmez: Diyanet'i, milletin sırtında bir yük gibi göstermeye kimsenin hakkı yok

Görmez: Diyanet'i, milletin sırtında bir yük gibi göstermeye kimsenin hakkı yok

11 Aralık 2012 Salı 12:19
Görmez: Diyanet'i, milletin sırtında bir yük gibi göstermeye kimsenin hakkı yok
ANKARA (CİHAN)- Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Diyanet'i milletin sırtında bir yük gibi göstermeye çalışmanın hiç kimsenin haddi ve hakkı olmadığını belirterek, Diyanet İşleri Başkanlığı'na ayrılan bütçenin neredeyse tamamı personel maaşlarından ibarettir. Nitekim bu yılki bütçenin yüzde 95,7´sini tamamıyla personel giderleri oluşturmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı kadar devlete yük olmayan ve hayırsever halkımızın desteği ile ayakta duran başka bir kurum yoktur. dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Din Eğitimi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen İl Müftü Yardımcıları Semineri'ne katıldı. Burada konuşan Başkan Görmez, son günlerde basında Diyanet bütçesine ilişkin yöneltilen eleştirilere cevap verdi.

Görmez, 2013 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı'na ayrılan bütçeye ilişkin son günlerde devam eden tartışmaların hiçbir surette gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Başkan Görmez, şunları söyledi: Başkanlığımızı milletimizin sırtında bir yük gibi göstermeye çalışmak hiç kimsenin haddi de değildir, hakkı da değildir. Ülkemizde, belirli zaman dilimlerinde değerli basınımızın ve bazı siyaset adamlarının Diyanet İşleri Başkanlığımızla ilgili geleneksel hale gelmiş, klişeleşmiş, yanlış değerlendirmeleri olmaktadır. Bunlardan bir tanesi, her yıl Türkiye Büyük Millet Meclisi´nde kurumların bütçeleri tespit edilirken, Plan Bütçe Komisyonu aşamasından itibaren yapılan 'Bütçede aslan payı Diyanet´e', 'Diyanet´e on bakanlığın bütçesi' gibi değerlendirmelerdir. Bu değerlendirmeler aslında her sene başkanlığımızı ve camiamızı üzmektedir. Her şeyden önce başkanlığımızı milletimizin sırtında bir yük gibi göstermeye çalışmak hiç kimsenin haddi de değildir, hakkı da değildir. Üstelik bu değerlendirmeler hiçbir surette gerçeği yansıtmamaktadır.

Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı'na ayrılan bütçenin, neredeyse tamamının personel giderlerine ayrıldığını belirtti. Başkan Görmez, şöyle dedi: Nitekim bu yılki bütçenin yüzde 95,7´sini tamamıyla personel giderleri oluşturmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı kadar, devlete yük olmayan ve hayırsever halkımızın desteği ile ayakta duran başka bir kurum yoktur. Camileri, Kur'an kurslarını, müftülük binalarını yapan hayırsever halkımızdır. Bu camilerin, Kur'an kurslarının, müftülük binalarının bakım ve onarımı, burada yatıp kalkan öğrencilerin ibatesi, iaşesi de tamamıyla halkımız tarafından karşılanmaktadır. Başkanlığımız, yüzü aşkın ülkede hizmet yürütmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinde, bu hizmetler için ayrılmış tek bir kuruş ödenek yoktur. Bu hizmetler tamamen yine hayırsever halkımızın desteği ile Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) marifetiyle gerçekleştirilmektedir. Türkiye´den yurt dışına hizmet götüren bütün sivil toplum örgütlerinin götürdüğü hizmetlerin yüzde ellisini TDV götürmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı da yurt dışı hizmetlerini hayırsever vatandaşlarımızın desteği ile yürütmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı'na yasaların verdiği iki büyük görev vardır. Bunlar; din hizmeti ve yaygın din eğitimidir. Aslında ülkemizin tarihine baktığımızda, hem din hizmeti hem de yaygın din eğitimi amacıyla kurulan pek çok vakıflar mevcuttur. Din eğitimi ve din hizmeti amaçlı kurulan bu vakıflarımızın mal varlığını düşündüğümüzde aslında Diyanet İşleri Başkanlığı devlete hiçbir şekilde borçlu değildir. Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye´nin en ücra köşelerine, her köyüne, mezrasına hizmet götüren tek kurumdur. Bütün bunları dikkate aldığımızda, her sene değerli basınımızın Diyanet'in bütçesiyle ilgili attığı manşetler Diyanet İşleri Başkanlığı'nı, çalışanlarını, devletin ve milletin sırtında yük gibi gösterme çaba ve gayretleri son derece üzücüdür ve doğruları yansıtmamaktadır.

CİHAN
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

mersin escort